Tiltakozott, kirúgták pécsi a szakszervezeti vezetőt
A Liga hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: Hofekker Ferencet, a Független Demokratikus Szakszervezet elnökét azért bocsátották el azonnali hatállyal, mert december 21-én több kollégájával együtt a buszok műszaki állapotára hivatkozva megtagadta a munkavégzést a baranyai megyeszékhelyen. Aznap a buszsofőrök harmada nem vette fel a munkát. Hofekker Ferenc akkori tájékoztatása szerint azért, mert jelezni akarták a társaság felé, hogy nagyobb figyelmet és több pénzt kell fordítani a járművek karbantartására, javítására. Az akció következményeként több járat kimaradt a reggeli csúcsforgalomban. Páva Zsolt polgármester vizsgálatot rendelt el a Tüke Busz Zrt-nél, amelynek vezetése puccskísérletnek minősítette az esetet, és jelezte, jogi lépéseket kezdeményez a felelősök ellen. Árki Sándor vezérigazgató a munka megtagadásának valódi okát abban látta, hogy a sofőrök jelentős fizetésemelést és juttatásokat követelnek, amit a cég nem tud támogatni.
Árki Sándor azt állította, hogy mind a vállalat, mind a város vezetőit napokkal korábban „megfenyegették” a sztrájk szervezői és ötletadói, hogy „ha nem teljesül a béremelés, a buszok igen nagy számban fognak meghibásodni!” A szakszervezeti elnök visszautasította, hogy a magasabb fizetések elérése miatt tagadták volna meg a munkakezdést. Azt mondta, mindössze azt szeretnék, hogy bérüket az infláció mértékével emeljék. A Liga Szakszervezetek hétfői közleményükben úgy vélték: a munkáltató magatartása azért sem érthető, mert a szakszervezet többször is felhívta a vezetés figyelmét a rossz műszaki állapotokra, így a balesetveszélyre is. „A kirúgás nem válasz a buszok műszaki állapotára, és végképp nem válasz az utazóközönség aggodalmaira” – hangoztatták. Hozzáfűzték: a piacgazdaságban minden vállalkozás alapja kell, hogy legyen a kiváló minőségű szolgáltatás, amelynek minimuma az üzembiztonság. „Amennyiben a buszvezetők nem csak saját testi épségük, de a rájuk bízott utasok biztonsága érdekében is tagadták meg a munkavégzést, nem kirúgást, hanem dicséretet érdemelnének, hiszen életeket mentettek” – jegyezték meg.
Felhívták a figyelmet arra, hogy az emberek tízezreit érintő közszolgáltatás esetén végképp nem fenntartható az a munkáltatói hozzáállás, amely nem a problémák megoldására, hanem az azt jelzők „kiiktatására” irányul. Hangsúlyozták: elfogadhatatlannak tartják azt a gyakorlatot, hogy a munkáltató a munkavállalói képviselőkkel való egyeztetés helyett az azonnali felmondás eszközéhez nyúl. A Liga Szakszervezetek felszólították a Tüke Busz Zrt-t „a helyzet minél gyorsabb és mindegyik fél számára megnyugtató rendezésére”, valamint jogi segítséget ajánlottak a szakszervezet elnökének munkaviszonya helyreállításához.