2024 december 27

Orosz milliárdos is megfordult a favorizált cégben

A BC ezzel a negyvenedik azoknak a vállalatoknak a sorában, amelyekkel a kormány ilyen típusú megállapodásra jutott.

Stratégiai együttműködés a BorsodChemmel

A szerződés bejelentésének azonban akad egy másik aktualitása is. Orbán Viktor magyar miniszterelnök – üzletember küldöttség kíséretében – megkezdi hivatalos látogatását Kínában. A BorsodChem ott jön be a képbe, hogy néhány esztendeje kínai tulajdonba került. A világ egyik ismert nagyvállalata, a Wanhua  Industrial Group vásárolta meg. Az ominózus tranzakció, s vele a 98 százaléknyi tulajdon 1,23 milliárd eurójába került 2011-ben a Wanhua-nak.

A vállalat elődjének, a Borsodi Vegyi Kombinátnak az építése 1949-ben kezdődött meg, BorsodChem Rt. néven 1991 óta működik. A BVK a rendszerváltás előtt főként PVC és műtrágya gyártásáról volt ismert, dolgozóinak létszámát tekintve egykor a hatodik legnagyobb vegyipari foglalkoztató volt.

A vállalat tulajdonosi körét időnként érdekes személyiségek alkották.  Így például 2005-ben már tíz százalék feletti tulajdonnal rendelkezett a cégben a Magyarországon élő – a régi szovjet időkből ismert, tatár – dollármilliárdos Rahimkulov és családja, a Firthlion Limited cégen keresztül.

Mai szemmel a családfőt Mihail Nyikolajevics Rahimkulovot, ismertebb nevén Megdet Rahimkulovot, aktivista befektetőnek nevezhetnénk, vagyonát 2007-ben már 1,2 milliárd dollárra becsülték. Éppen ebben az esztendőben – bennfentes kereskedésért – 250 millió forintra büntette Megdet Rahimkulovot a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete. A hatóság szerint Rahimkulov mintegy 167 millió forint profitra tett szert szabálytalanul a BorsodChem-részvények kereskedésével. Ebben az időben másik nagytulajdonosként már ott volt a vállalatban a maga 21,52 százalékkal a bécsi Vienna Capital Partner pénzügyi befektetési csoport.

2007 elejéig volt tőzsdetag a BC

A BorsodChem 2006-ban került a Permira befektetési társasághoz a bécsi Vienna Capital Partners (VCP) cégcsoporttól, illetve nyilvános vételi ajánlat eredményeként. A tranzakció előtt, 2006 júliusában a világ legnagyobb hitelminősítője negatív kihatású figyelőlistára vette a BorsodChemet, mert feltételezése szerint a Permira esetleg a BorsodChem csoportra terhelt új hitelekből fedezte a vásárlást. Tény, hogy a BC 2007-es beszámolója szerint a tulajdonos, a Permira befektetési társaság osztalék formájában összesen 78,532 milliárd forintot vett ki a cégből: 22,895  milliárd forintot az adózott nyereségből, 55,652 milliárdot pedig az eredménytartalékból. A számokból kiderül az is, hogy a 2007-ben felvett hitelek állománya jócskán meghaladta a BorsodChem saját vagyonát.

Ennek az évnek a végén már nem volt a tőzsdei vállalatok között a cég. A BorsodChem részvényeivel utoljára 2007 tavaszán lehetett kereskedni a Budapesti Értéktőzsdén,  2007 március 30-án törölték az értékpapír listáról. A cég papírjai 1996 óta forogtak a BÉT-en és a londoni nemzetközi részvénytőzsde automatizált jegyzési rendszerében (SEAQ). A BorsodChemet, első magyar részvényként 2004 októberében vezették be a Varsói Tőzsdére. A londoni és a varsói kereskedési rendszerből is március 30-án törölték a vállalat részvényeit. A tőzsdei kivezetést a március 19-én lezárult kiszorítási eljárás, azt pedig a Permira csoporthoz tartozó First Chemical Holding részvényenként háromezer forinton tett nyilvános vételi ajánlata előzte meg.

A BorsodChem Csoport ezt megelőző, 2006. évi árbevétele 243 milliárd forint volt, 40,5 százalékkal magasabb a 2005-ösnél. A növekedés egyrészt a bővített kapacitások, másrészt az exportot forintban felértékelő deviza-árfolyamok és az alapjában kedvező piaci tendenciák eredményezték. Az üzemi tevékenység eredménye meghaladta a 19,8 milliárd forintot, ami a tőzsdei kivezetést megelőző esztendőben 18,3 százalékkal volt magasabb a korábbi évinél.

A Wanhua Industrial Group szerezte meg az irányítást

A Wanhua Industrial Group 2011. elején megszerezte az irányítást a BorsodChemben. 2010 júniusa óta opciós vételi joga volt a cégre, ezt érvényesítette. A Wanhua a vállalatot a Permira/Vienna Capital Partners csoporttól vásárolta meg.

A stratégiai együttműködési partnerség bejelentése egyáltalán nem meglepő. A magyar állam tavaly az Eximbankon keresztül  hetvenmillió eurós hitemegállapodást kötött a BorsodChemmel. Varga Mihály miniszter akkor úgy nyilatkozott: a kormány keresi azokat a partnereket, amelyek nemcsak Európába, hanem más kontinensekre is tudnak exportálni.

A BorsodChem Zrt. ma Európa egyik piacvezető MDI, TDI, PVC és klóralkáli termék gyártója. A vállalat nettó árbevétele 2011-ben 828 millió euró volt, 2012-ben meghaladta az 1,2 milliárd eurót. A mérleg szerinti eredmény 2012-ben 271 millió eurós nyereséget mutatott az egy évvel korábbi 139 millió eurós veszteség után. A vállalat dolgozóinak létszáma meghaladja a 2500-at.