2025 május 29

A Chaori csődje hosszú távon még jót is tehet Kínának

A kötvény a 2012. márciusi kibocsátáskor AA minősítést kapott a hongkongi Pengyuan hitelminősítőtől. Az ügynökség azonban 2013 májusában agresszívan, a rendkívüli kockázatokra figyelmeztető CCC-sávba rontotta le a minősítést. Ezt megelőzően, 2013 januárjában a hitelező bankok egyszer már haladékot adtak a Chaorinak, ezzel elhárult a csődveszély.

A kínai kormány és az állami tulajdonban lévő bankok – amelyek a Kínában kibocsátott összes vállalati kötvény nagyjából felét birtokolják – eddig minden esetben mentőövet dobtak a tönk szélére jutott vállalatoknak. Februárban egy kis, Sanhszi tartománybeli, szénbányákat üzemeltető céget mentett meg a csődtől „árnyékbanki” hitelezője. 2012 áprilisában egy műszálat gyártó textilipari cégnek nyúlt a hóna alá hitelezője, az Evergrowing Bank, amelynek főrészvényese egy állami vállalat.

Megemelkedhetnek a hozamok a kötvénypiacon

A Chaori csődjének közvetlen következménye az lehet, hogy megemelkednek a hozamok a kínai vállalati kötvények piacán. A folyamat már el is kezdődött. Szerdán az irányadó, ötéves lejáratú, AA minősítésű vállalati kötvények hozama négy hónapja nem látott ütemben, 8 bázisponttal, 7,77 százalékra nőtt. Két nap alatt három vállalat jelentette be, hogy elhalasztja a tervezett kötvénykibocsátást.

A hozamemelkedés nehéz helyzetbe hozhatja azokat a vállalatokat – elsősorban az acélipari és bányászati szektorban -, amelyek pénzügyekben keskeny pallón egyensúlyoznak.

A kínaiak okulhatnak az amerikai példából

A Chaori csődje annyiban „Bear Stearns-pillanat” lehet Kínában, hogy az eset után a piaci szereplők újraértékelik a kockázatokat, ahogy az 2007 második felében az Egyesült Államokban történt – írta a BofA-ML elemzője, hozzátéve, hogy több mint egy év telt el a Bearn Stearns megrogyásától a valódi pánikot és a piacok befagyását eredményező Lehman Brothers-csődig. A kínai vezetés már okulni tud a washingtoni kormány esetleges hibáiból.

Több megfigyelő rámutatott: a Chaori csődje hosszú távon még jót is tesz a kínai kötvénypiacnak. A kínai kommunista párt novemberben azt ígérte: „döntő szerepet” szán a jövőben a piaci erőknek. Egy vállalati csőd ennek a kézzelfogható jele lehet.