Középkori sötétséget hoz az internetadó
Bombaként robbant az internetadó híre. Annál is nagyobbat szólt, mert a jelenlegi kormányzópárt ellenzékben még vehemensen támadta ezt az elképzelést. Ami csak tovább mélyíti a már jelenleg is tátongó technológiai és információs szakadékot a wifi-zónás centrum és a magyar vidék között.
Hogy mit is jelent úgy általában a minden GB forgalom után fizetendő 150 forint? Nos, ha egy dupla DVD-nyi, vagyis 17 GB-os anyagot – mondjuk egy prezit, képekkel, videókkal, üzleti tervekkel, szerződésmintákkal – akarunk átküldeni a partnercégnek, akkor 5100 forintot adózunk. Feltéve, hogy a korszerű internetes megoldást választjuk. Mert a tervek szerint mindkét „láb”, a feltöltő (2550 forint) és a letöltő (2550 forint) is fizet.
Ehhez képest egy DVD csak 800 forintba kerül, áfával, vagyis városon belül a cégeknek érdemesebb lesz egy kollégát átküldeni gyalog, kerékpáron vagy BKV-val. Nehezebb helyzetben lesznek a vidéki telephelyek. De ne feledjük, hogy ez egy kis ország, s pár száz kilométeres távolságon belül a postagalambok is meglehetősen hatékonyak.
Részvényenként 20-60 forint
Nagyon negatív a Magyar Telekom árfolyamára nézve, s a társaság tekintetében is az internetadó – hangsúlyozta Gyurcsik Attila, a Concorde vezető elemzője. Különösen, ha olyan formában fogadják el a törvénytervezetet, ahogy az tegnap napvilágra került. Egyelőre ugyanis szó sincs arról, hogy a telefonadóhoz hasonlóan, limitált lenne az adó mértéke.
Arra lehet számítani, hogy szolgáltatás csomagok szűnnek meg, s még az internetet keveset használók esetében is 20-30 százalékkal többe kerül a szolgáltatás, az intenzív felhasználók esetében pedig jóval nagyobb lehet a hatás. Még az adómérték limitálása esetén is számolni kell 10-13 milliárd forint extra költséggel. Bár ebből valamennyi nyilván áthárítható a fogyasztókra, de így is milliárdos nagyságrendű üzleti veszteség prognosztizálható.
Szerinte az internetadó hatása 20-60 forint lehet részvényenként.
Miért fizetettek 60 milliárdot?
Alig pár napja vette át a Magyar Telekom vezérigazgatója az új frekvenciákra a koncessziós meghatalmazást. Mivel „előre dolgoztak”, már be is kapcsolták az újabb tornyokat a 4G (széles sáv az internet használatához) szolgáltatásba, és ezzel nagyjából 50 százalékkal növelték az országos lefedettségét, ami immár eléri a 73 százalékot.
A mobil internet frekvenciáért nemrégiben kifizetett 60 milliárd forint megtérülését is megkérdőjelezi az internetadó.