
Ígéretes lenne az INA-vita lezárása
Nagyon gyenge negyedik negyedéves eredményt jelenthet jövő kedden a MOL. A piac most mégsem erre figyel. Annál is kevésbé, mert az újabban egyre aktívabban akviráló térségi szektortárs, az OMV is gyengét jelentett. A nagy kérdés az INA sorsa. Elvégre a horvát olajtársaság konszolidálásával vált a MOL finomító társaságból kitermelő céggé.
Két horvát forgatókönyv is jónak ígérkezik
Várakozásaink szerint a MOL tisztított üzemi eredménye 17,5 milliárd forintra rúghat a Q4-ben, ami 69 százalékos visszaesést jelent az előző évhez viszonyítva – mondta Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője, hozzátéve: a tisztított EBITDA 112,8 milliárd forintot tehet ki, ami 17 százalékos visszaesésnek felel meg az előző év viszonylatában. Véleménye szerint a MOL rövid távú üzleti kilátásai kedvezőtlenek. Mind a finomítás, mind a kitermelési üzletág jövedelmezősége jelentősen csökkent az elmúlt időszakban, amiben az iparági és a vállalat specifikus okok is közrejátszottak. A társaság helyzetét tovább nehezíti az INA körüli bizonytalanság.
A kedvezőtlen fejlemények ellenére úgy gondoljuk, hogy a MOL hamarosan választ ad az iparági kihívásokra és pontot tesz az INA-ügy végére – folytatta. Ennek két jó megoldása rajzolódik a szemünk előtt: vagy eladja a MOL az INA-ban lévő 49,1 százalékos részesedést a részvényeseknek tetsző áron, vagy folytatja az együttműködést a horvátokkal. Az elemző szerint az előbbi forgatókönyvnek egyre nagyobb az esélye. Amennyiben valóban eladná a részesedését a MOL, akkor nettó készpénzpozícióba kerülne, ami jót tenne a kötvényei értékeltségének, miközben a részvényár is gyorsan emelkedhetne a kockázatok mérséklődése miatt.
Érdemes belevenni az esésbe?
Egy harmadik, rossz szcenárió az lenne, ha folytatódna a huzavona a horvát kormánnyal, s a társaság sem vázolna fel épkézláb elképzelést arról, hogyan tud majd növekedni a jövőben.
Ez esetben a részvényár tovább eshet. Technikailag az 13,500 forintos árfolyam tekinthető kulcsszintnek. Ennek elesésével nyílna tér egy nagyobb árzuhanás előtt. A Concorde elemzői azonban bíznak abban, hogy a MOL az év második felére túljut a jelenlegi nehézségein, és újra növekedési pályára áll. Éppen ezért, bár az év végi célár előrejelzésüket lefelé módosították, 16 200 forintra. Mégis úgy vélik: a gyorsjelentést követő esetleges eladási hullám megfelelő alkalmat kínálhat vételi pozíciók újbóli felvételére. Emellett szólhat az is, hogy a MOL a legtöbb intézmény portfóliójában alulsúlyozott, miközben a régió megítélése relatíve jó. Magyarán, ha a régió relatíve felülteljesít, a MOL-t is megvehetik az intézményi befektetők a jelenlegi alacsony értékeltségen.
Európa szerte bágyadt a finomítói szegmens
Meglepetést nem nagyon várhatunk a MOL gyorsjelentésétől, legfeljebb negatív értelemben – vélekedett Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. Szerinte most elsősorban az INA sztori tartja izgalomban a piacot. Továbbá az is érdekes lehet, vajon az INA goodwill leírásai miként szivárognak át a MOL számaiba. Azt látni kell, hogy az Európai Unióban a finomítói üzletág meglehetősen bágyadt képet mutat, s nem véletlen, hogy a szektortárs OMV is éppen kivonul az egyik német finomítóból, ahol eddig 45 százalékos érdekeltsége volt.
Mint mondta, már év elején is optimistán tekintettek a MOL-ra, a hazai blue chipek közül ebben a papírban látva fantáziát. Ám a sztori alapfeltétele a horvátországi konfliktus minél gyorsabb megoldása lenne. Úgy tűnik azonban, hogy egyre csúszik a döntés. A mostani hírek szerint a horvátok a téli olimpia után tárgyalnak az oroszokkal. Az elhúzódó bizonytalanság azonban nyomás alatt tartja az árfolyamot, késleltetve a gyengélkedő kurzus felépülését.
Harapós az OMV
Indikációt ugyan nem ad, mégis érdemes megemlíteni, hogy a vártnál gyengébbet jelentett az OMV: az üzemi/üzleti eredmény 444 millió eurót tett ki a várt 529 millió euróval szemben, míg a nettó eredmény 178 millió eurós értéke bőven elmaradt a 250 millió eurós várakozáshoz képest. Érdekes módon az elmaradás a kutatás-termelés divízió sara, miközben a feldolgozás-kereskedelem a konszenzusnál csinosabb számokkal rukkolt elő.
Az utóbbi időben az OMV is egyre erősebben fókuszál a kitermelésre. Amit az észak-európai akvizícó is alátámasztott. Nem véletlenül optimista a menedzsment: a következő 1-2 évben 320-340 ezer hordós napi kitermeléssel számolnak, miközben a MOL-csoport jelenleg 102 ezer hordós napi szénhidrogén-termeléssel üzemel.
Az új menedzsmenttel az OMV egyre aktívabb szereplője a térségi olajpiacnak. Mintha kicsit előrébb járnának a stratégiaváltásban, mint a MOL. A magyar olajtársaságot a horvátországi vita éppúgy hátráltatja, miként a magyar állami tulajdonos sem a piaci szemléletet erősíti a cégben.