
Fordul a Richter lapjárása?
Na, végre kapott egy jó lapot a Richter. Lássuk be azért az elmúlt hónapokban volt okuk bosszankodásra a befektetőknek. A legfájóbb talán az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) információ kérése volt a Cariprazine nevű originális gyógyszer törzskönyvezési kérelméhez. De a tavalyi negyedik negyedéves gyorsjelentés is keserű pirulaként hatott idén februárban. Aztán jött a tengerentúli partner felvásárlási sztorija, tovább növelve a bizonytalanságot.
Erre még rátett egy lapáttal a krími válság, erős ukrán és orosz kitettséggel. Pláne, hogy a menedzsment nem barátja a devizahatások elleni fedezetnek, s ugye a rubel jobban szakadt, mint a forint. Hát nagyon kellett már a Forest Labs híre, hogy pozitívak a Cariprazine előzetes eredményei a major depresszió vonatkozásában.
10 milliárd dolláros piac
Hogy mi a hír? Nos, a Richter és a Forest Laboratories közzétette a fejlesztés alatt álló originális szerük újabb, úgynevezett fázis IIb vizsgálatának pozitív előzetes eredményeit. Ezúttal az antipszichotikus vegyület hatásosságát és biztonságosságát major depresszióban szenvedő felnőtt betegeknél értékelték. Az eredmények szignifikánsan pozitívak voltak.
Nem véletlenül kíséri ennyire komoly figyelem a Richter originális anti-pszichotikus szere, a Cariprazine törzskönyvezési eljárását. A bipoláris mánia és a skizofrénia kezelésére már elismerten hatékony a szer, amely nagyjából 3-4 milliárd dolláros piac az Egyesült Államokban. Míg ha sikerre vezetnek a klinikai vizsgálatok a készítmény antidepresszáns hatásáról, akkor annak révén már egy 10 milliárd dolláros piacra törhetne be a Richter. Ami azt jelentené, hogy akár a világ vezető gyógyszergyárainak elit klubjába is bekerülhetne a magyar cég évtizedes távlatban.
Késhet az FDA válasza
Nem szabad azonban elfeledkezni arról, hogy hiába bizonyult hatékonynak a szer a skizofrénia és a bipoláris mánia kezelésében, a piacra dobás egyelőre késik. Ennek oka, hogy az FDA-val még nem jutott dűlőre a Forest az ősszel kért kiegészítő információk ügyében.
Korábban arról szóltak a hírek, hogy áprilisban adhat választ az amerikai hatóság. Most már csak annyi bizonyos, hogy erre a Q2-ben kerülhet sor, vagyis akár újabb két hónappal meghosszabbodhat a bizonytalanság időszaka.
Most nem tanácsos beszállni
Mit tehet a befektető? Két héttel ezelőtt, amikor kitört a „fedezetlenségi válság”, még úgy látta Horváth Ákos, az Equilor elemzője: bár a gyenge rubel és hrivnya kurzusok miatt jogos a warning, nem valószínű, hogy tartósan be kellene rendezkednünk azokra az árfolyamszintekre. Magyarán, a vészforgatókönyvek beárazása után visszaépülhet a kurzus, ezért az akkori 3600 környéki szintek jó beszállási pontokat kínáltak, 4000 forintos célárral.
Most úgy véli, hogy miután a „labda” még mindig az FDA kezében van, ezért a célár nem emelkedett, így a jelenlegi 3900 közeli szinteken már okosabb kivárni az amerikai felügyelet döntését vagy valami komolyabb piacmozgató hírt.
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.