
A BÉT-re jött a francia nagybank
A 150 éves múlttal, 154 ezer alkalmazottal és 32 millió ügyféllel rendelkező univerzális bank nem csak a franciaországi lakossági és vállalati ügyfeleket szolgálja ki, hiszen jelenleg is 76 országban nyújt banki szolgáltatásokat, így a világ egyik legnagyobb pénzügyi intézményeként tartják számon. A klasszikus banki, biztosítási, valamint lízingüzletágak mellett a tőkepiacon is aktív szereplőként jelenik meg vagyonkezelési, finanszírozási és értékpapír-kereskedési területein keresztül, és a legnagyobb tőzsdék hivatalos kereskedési tagjaként végzi tevékenységét.
„Egy tőzsde hatékony működésének záloga, hogy a kereskedő cégek minél szélesebb köre érje el közvetlenül is a piacot, amelyeken keresztül a befektetők lehető legbővebb köre tud a magyar részvényekbe befektetni” – mondta Katona Zsolt, a BÉT vezérigazgatója. – „A SocGen piacra lépése is bizonyítja, hogy nagy lehetőségek vannak a magyar értékpapírpiacban. Jó okunk van azt gondolni, hogy a SocGen példáját számos további tőkepiaci szereplő követi majd, amiből jelentősen profitálhatnak majd a hazai részvénykibocsátók és befektetők is.”
A világ egyik leggyorsabb és leghatékonyabb elektronikus kereskedési rendszerének, azaz a Xetrának 2013. december 6-i bevezetésével a BÉT lebontotta a hazai tékpapírpiachoz való csatlakozás technikai korlátait, ezáltal még nyitottabbá vált a magyar piac a külföldi szereplők előtt. A Xetra bevezetéséhez fűződő várakozások alapján a BÉT-en kereskedő társaságok számának növekedése várható, ami tovább növelheti a magyar értékpapírok iránti érdeklődést. Mindez javítani fogja a magyar részvények likviditását és a hazai vállalatok tőkepiaci forrásbevonásának lehetőségeit, jelentősen hozzájárulva a magyar gazdaság stabil növekedéséhez.
A Société Générale immáron a második kereskedő cég, amely a Xetra kereskedési rendszer múlt év decemberi bevezetése óta csatlakozott a piachoz. Az első cég a magyar Széchenyi Bank volt az elmúlt év végén.