
Óóó afrikai kakaó
A maják 3500 évvel ez előtt már elkezdték termeszteni a kakaót, amelyet elsősorban izgatószerként, magját pedig tápszerként és fizetőeszközként használtak. A Dél-Amerikából származó növény legnagyobb termesztője napjainkra a fekete kontinens lett. A legnagyobb termelők Elefántcsontpart, Ghána, Nigéria és Kamerun. Egyértelműen a Forestero kakaófajta dominálja a piacot, amely a termelés 80 százalékát adja. A dobogó második fokát a Trinitario 10 százalékkal, a harmadik fokát pedig a Criollo 5 százalékkal foglalja el.
Afrikában, ahogy az év elején Dél-Amerikában is a szokásosnál szárazabb időjárás volt tapasztalható, amely csökkentette a kakaó terméshozamait. Mivel a kereslet továbbra kisebb növekedést mutat, a szűkülő kínálat fölfelé hajthatja az árfolyamot. Ezt megerősíti a Nemzetközi Kakaó Szövetség (ICCO) nemrég nyilvánosságra hozott jelentése, mely szerint a legnagyobb szereplőnek számító Elefántcsontparttól a korábbi éveknél jelentősen kevesebb 1.1 millió tonna kakaóbabot várhatunk. A többi termelő is kisebb hozamokkal kalkulálhat a Közép-Afrikát sújtó aszályos időjárásnak köszönhetően.
Az egy éve tartó emelkedő trend támaszához érkezett a február óta tartó oldalazás. 2850 dollárról pattant föl az árfolyam, amely a tavalyi mozgás utolsó – csak idén januárban bevett – ellenállása is egyben. A növekvő csatorna töretlen, ezért itt érdemes long pozíciókat felvenni és a 3 ezres ellenállás áttörésére spekulálni.
[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra”]