2025 július 22

Az áremelkedésben az aszály, a vírus és a politika a ludas

A kakaó világpiacán valójában nem történt meglepetés. A Nemzetközi Kakaó Szövetség friss előrejelzésében a mostani, 2013-14-es idényben 4,1 millió tonnára számít, miután az átlagosnál szárazabb időjárás komoly visszaesést okozott a nyugat-afrikai termőterületeken. Elefántcsontpart már csak 1,1 millió, Ghána 870 ezer, Indonézia 410 ezer tonnát termeszthet.

Megfogyatkoztak a készletek, aggódnak a csokoládé gyárak

A kakaó termesztésében októbertől szeptemberig telnek az évek, így jöhet azért esetleg változás. Némiképp enyhíthet a helyzeten, hogy Nyugat-Afrikában az időjárás kedvezőbbre fordulására számítanak.

A csokoládé alapanyagának a kereskedelme jövedelmező üzlet a világon, ám becslések szerint 100 ezer tonna feletti hiány alakult ki a 2013-as év végére. A multinacionális feldolgozók aggodalma egyáltalán nem meglepő, meglehetősen megfogyatkoztak a csokoládégyárak készletei. Ahogy az várható volt a megnövekedett kereslet egyre feljebb hajtotta az árakat, a kakaóbab világpiaci ára ma 3000 dollár felett állomásozik. A Conclude elemzői úgy vélekednek, hogy akár még tovább is emelkedhet az ár.

A piac még jól emlékszik a 2010-2011-es szezonra. Akkor harminckét esztendős csúcsra 3364 dollárra ugrott New York-ban a kakaó világpiaci ára. Hozzá tartozik a valósághoz, hogy az árfolyam ilyen arányú növekedésében nem az időjárás, hanem a nyugat-afrikai politika alakulása volt a ludas.

Felfelé száguld a kávé világpiaci ára

A kávétermelésben még ennél is nagyobbak a gondok, amelyeket alapvetően a Dél-Amerikában  pusztító aszály okoz. A rendkívüli időjárás miatt újabb kétéves csúcsra emelkedett az arabica kávéfajta ára a folytatódó brazil szárazság miatt, aminek a hatására globális kávéhiány lehet a 2014-2015-ös idényben, sőt egyes elemzők szerint talán még a következő évben is.

Félelem a banán piacán

A világ banántermelését egy alattomos kártevő, a  TR4 (trópusi fajta 4) névre keresztelt gomba károsítja. A fertőzésveszély azonban egyre kiterjedtebb területeket érint. A TR4 gomba tevékenységét Jordániában is észlelték, s a szakértők szerint, csak idő kérdése, mikor üti fel a fejét Afrikában és Dél-Amerikában. Ez azért is rendkívüli gond, mivel a világon évente több mint 10 milliárd angol font értékben vásárolnak banánt az emberek. Statisztikák szerint a rizs, a búza és a kukorica után a banán a legtöbbek által fogyasztott élelmiszer.

Brazíliában most mindenki az eget kémleli, s arra vár, hogy megnyíljanak az égi csatornák. A csapadékmentes időjárás érkezése előtt szakértők 60 millió zsáknyi kávéra számítottak. A Citigroup elemzője szerint azonban ha nem érkezik csapadék, úgy a tényleges termés elmaradhat a korábban várt 60 millió zsáktól.

Ilyen helyzetben nem csoda, hogy a kávé árfolyama kitartóan masírozik felfelé. Tegnap 190 dollár feletti áron kereskedtek a tőzsdén a kávéval. S egyáltalán nem lenne meglepetés, ha hamarosan beállítaná az ár 200 dolláros szintet.

Nincs fordulat a hazai gabonapiacon

Itthon a gabonapiacot érintő fontos fejlemény, hogy március 15-től életbe lépett a törvénymódosítás, amely adásvételi szerződést ír elő az ügyletekhez. A szabály rendezi, hogy mit tartalmazzanak ezek a megállapodások. A szakemberek arra számítanak, hogy ezzel élénkülnek majd a határidős ügyletek.

A hazai gabonapiacot azonban inkább a szomszédos országban, Ukrajnában kialakult válsághelyzet aggasztja. Piaci megfigyelők szerint elsősorban ez okozza, hogy egyelőre nem következett be fordulat az árak tekintetében a főbb gabonafélék piacán. Ez derül ki a magro.hu által alkotott Magro Gabonaindex (MGX) elmúlt harminc napi alakulásából is.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.