2024 október 04

Valószínűleg nem lesz olajembargó – egyes források szerint

Az Egyesült Államok a hónap elején döntött a nyersanyag importjának betiltásáról, de a nemzetközi szövetségesek eddig elutasították ezt, tekintettel az orosz energiától való függőségükre. A régió statisztikai hivatala szerint 2020-ban az orosz olajimport az EU olajbeszerzéseinek mintegy 25 százalékát tette ki. Az EU vonakodása az orosz olajjal szembeni fellépést illetően fokozta az árak kedd reggeli csökkenését. A Brent határidős jegyzései a korai kereskedési órákban mintegy 0,6%-kal 114,96 dollárra estek hordónként.

Míg Lengyelország és a balti államok az orosz olajvásárlás korlátozásának leghangosabb támogatói közé tartoznak, más országok – nevezetesen Németország és Magyarország – aggódnak amiatt, hogy ez a lépés mit jelentene az árakra nézve. „Csak az országok kisebbsége támogatja [az olajembargót]” – mondta kedden egy uniós tisztviselő, aki a tárgyalások érzékenysége miatt nem kívánta magát megnevezni. Egy másik névtelenül nyilatkozó uniós tisztviselő szerint: „A megbeszélések folytatódnak, de ezen a héten valószínűleg nem születik döntés, hacsak [Vlagyimir Putyin orosz elnök] nem tesz valami még felháborítóbbat.” Az európai vezetők a hét végén Brüsszelben gyűlnek össze, hogy tovább hangolják össze az ukrajnai invázióra adott válaszlépéseiket. Joe Biden amerikai elnök is részt vesz majd a találkozón.

Vegyifegyver-veszély

Az Egyesült Államok a közelmúltban kiemelte annak lehetőségét, hogy Oroszország vegyi fegyvereket vethet be Ukrajnában. Ez azután történt, hogy Oroszország maga is azzal vádolta Ukrajnát, hogy az Egyesült Államok támogatásával vegyi és biológiai fegyverek laboratóriumai működnek. Ezt ukrán és nyugati tisztviselők határozottan visszautasították, ráadásul a Nyugat úgy véli, hogy a vádak valójában Moszkva kitalációja és hamis narratívája és ürügye lehet saját vegyi fegyvereinek Ukrajna elleni bevetésére.

Arra a kérdésre, hogy milyen reakciót váltana ki az európai országok körében, ha Oroszország vegyi fegyvert vetne be, az első uniós tisztviselő azt mondta: „Akkor semmi sem lenne kizárva”. „Ha Oroszország vegyi fegyvereket kezdene használni, akkor más lenne a helyzet” – mondta ugyanez a tisztviselő, utalva arra, hogy az egyik lehetőség lehet az olaj betiltása. Az ukrajnai háború elhúzódásával egyre nagyobb nyomás nehezedik a blokkra, hogy tegyen további lépéseket Moszkvával szemben. „Véleményem szerint nagyon nehéz érvelni amellett, hogy ne lépjünk be az energiaágazatba, különösen az olaj- és szénágazatba” – mondta Simon Coveney, Írország külügyminisztere hétfőn újságíróknak.

Finnország európai ügyekért felelős minisztere, Tytti Tuppurainen kedden azt mondta: „Eddig nem állapodtunk meg szankciókról, amikor az energiáról van szó, de ez sincs kizárva”. Eközben egy, a CNBC által látott dokumentumtervezet szerint az uniós vezetők várhatóan nemzetközi konferenciát hívnak össze, hogy több pénzt gyűjtsenek Ukrajnának. Hamarosan azt is bejelentik, hogy „a lehető leghamarabb” megszüntetik az EU orosz gáz-, olaj- és szénimporttól való függőségét.

Forrás: https://www.cnbc.com/2022/03/22/brent-oil-prices-fall-while-eu-considers-an-embargo-on-russia.html