2025 április 18

Trump bosszúhadjárata az egyetemek ellen – Ez a harc lesz végső?

A Harvard ellenáll az amerikai kormány nyomásának. Emiatt több milliárdos finanszírozást befagyasztottak.

Donald Trump egy lépéssel tovább is megy: az adóhatóságnak vissza kell vonnia az egyetem különleges státuszát. Trump az általa meghirdetett kereskedelmi háború után az ország elit egyetemei ellen indított harcot. Élesedik a vita. Fókuszban: a Harvard. Az úgynevezett Ivy League egyetemek talán legismertebbje, a Massachusetts állambeli Cambridge-ben található.

Trump – Fókuszban: a Harvard.

A Harvard elveszítheti adómentességét az amerikai elnökkel szembeni ellenállás miatt. Trump adminisztrációja arra kérte az IRS-t, hogy vonja vissza az egyetem különleges adójogi státuszát, amely az Amerikai Egyesült Államok egyetemeire jellemző – írta a Washington Post három meg nem nevezett forrásra hivatkozva. 

Hasonló tervekről a CNN számolt be elsőként  szintén névtelen forrásokra hivatkozva.Hamarosan végleges döntés várható. Sem az adóhivatal, sem a pénzügyminisztérium nem válaszolt a CNN kommentárkérésére.

A Harvard nem hajlandó végrehajtani a Trump által követelt politikai változtatást, amely olyan kérdéseket érint, mint a hallgatói felvétel, a magatartási kódexek betartása és az egyetemi személyzet felvétele.

Az Egyesült Államok kormánya ezután több milliárd dolláros finanszírozást felfüggesztett. Legutóbb Trump azzal fenyegetőzött, hogy a Harvard elveszítheti adókedvezményeit, és úgy adózik, mint egy politikai intézmény. Ez elkerülhetetlennek tűnik, ha Trump fenyegetését ténylegesen végrehajtják.

Az egyik napról a másikra azt is bejelentették, hogy a Nemzetbiztonsági Minisztérium 2,7 millió dollárral csökkenti a Harvard Egyetemnek szánt támogatást.

Az amerikai elnök régóta vádolja az egyetemet baloldali ideológiával. A Truth Social nevű platformján szidta az intézményt. „A Harvard egy vicc, gyűlöletre és butaságra tanít, és nem szabad többé szövetségi támogatást kapnia” – írta Trump. A Harvard többé nem szerepelhet a világ legjobb egyetemeinek vagy főiskoláinak egyik listáján sem – folytatta az elnök. És tovább: „A Harvard szinte kizárólag felébredt, baloldali radikálisokat, idiótákat és „madáragyakat” alkalmazott.”

Hivatalba lépése óta a Trump-kormányzat megpróbálta csökkenteni vagy megszüntetni az ideológiájához nem illő projektek finanszírozását. Az olyan kifejezéseket, mint a „nem”, a „klímaváltozás” és a „sokszínűség”, szisztematikusan eltávolítják a finanszírozási programokról és a kormányzati webhelyekről. Az ezeken a területeken dolgozó tudósok aggódnak kutatásaik és munkájuk finanszírozása miatt.

A nonprofit szervezetek, például a vallási intézmények, egészségügyi szervezetek, állatjóléti csoportok és oktatási intézmények adómentességet élveznek az Egyesült Államokban. A Harvard és más magánegyetemek jótékonysági szervezetnek minősülnek, mivel tevékenységük elsősorban az oktatást és a kutatást szolgálja. Nem osztanak fel nyereséget magánszemélyek vagy részvényesek között, és rendszeresen be kell jelenteniük az adóhatóságnak, hogy fenntartsák adómentességüket.

Az egyetemeken ellenállás dúl

Hivatalba lépése óta a Trump-kormányzat megpróbálta csökkenteni vagy megszüntetni az ideológiájához nem illő projektek finanszírozását. Az olyan kifejezéseket, mint a „nem”, a „klímaváltozás” és a „sokszínűség”, szisztematikusan eltávolítják a finanszírozási programokról és a kormányzati webhelyekről. Az ezeken a területeken dolgozó tudósok aggódnak kutatásaik és munkájuk finanszírozása miatt.

Az új szabályozás miatt a kutatók nem utazhatnak konferenciára, eszmét sem cserélhetnek a kollégákkal, például kutatási megközelítésekről, elméletekről vagy szakcikkekről.

De nem csak a Harvardon van kialakulóban az ellenállás. Christopher Eisgruber, a Princetoni Egyetem elnöke már a múlt héten felszólalt a Trump-kormányzat ellen. A Harvardhoz hasonlóan a Princeton is az úgynevezett Ivy League nyolc magán-elit intézményének egyike. Egy podcastban  Eisgruber az elnök kutatási politikáját „alapvető fenyegetésnek” nevezte az amerikai kutatóegyetemekre nézve. Azt mondta, nem hajlandó „semmiféle engedményt tenni”. A Columbia Egyetem viszont meghajolt a nyomásnak – és erősen kritizálták is ezért.

Legnézettebb Tartalmak