2024 október 05

Tényleg fizetős lehet a Twitter a vállalkozásoknak?

A technológiai milliárdos, aki a Tesla és a SpaceX vezérigazgatója is, kedden késő este egy bejegyzésben hozzátette, hogy a platform továbbra is ingyenes marad az „alkalmi felhasználók” számára. Nem világos, hogy Musk mennyit szeretne felszámítani a vállalkozásoknak és a kormányoknak, illetve hogy bizonyos csoportok, például a nonprofit szervezetek és az újságírók mentesülnének-e a kivetett díjak alól.

Az évek során a Twitter közel sem tudott annyi pénzt keresni, mint más közösségi médiaplatformok, például a Facebook, az Instagram és a YouTube. Musk, akinek 90,7 millió Twitter-követője van, korábban azt mondta, hogy „minden eddiginél jobbá akarja tenni a Twittert azáltal, hogy új funkciókkal bővíti a terméket”. A Twitter már kísérletezik a Twitter Blue nevű fizetős előfizetéses szolgáltatással az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában és Új-Zélandon, amely további funkciókat kínál.

A prémium ajánlat, amely az Egyesült Államokban havi 2,99 dollárba kerül, olyan funkciókhoz ad hozzáférést a felhasználóknak, mint például a tweetek visszavonása és a tweetek könyvjelzőkkel való ellátása. Musk a múlt hónapban azt mondta, hogy csökkenteni akarja a Twitter Blue árát, és változtatásokat akar végrehajtani a szolgáltatáson, többek között a hirdetések betiltását akarja bevezetni. Máshol Musk azt is mondta, hogy a Twitter összes közvetlen üzenetének végponttól végpontig titkosítottnak kell lennie, hogy senki ne kémkedhessen vagy törhesse fel a felhasználók üzeneteit.

A hétfői éves Met-gálán Musk azt mondta, hogy a Twitternek meg kell szabadulnia a platformon létező botoktól, trolloktól és csalóktól is. „Nem akarjuk, hogy az emberektől kicsalják a pénzüket, meg ilyesmi” – mondta.

IPO tervek?

A Twittert jelenleg a New York-i Nasdaq tőzsdén jegyzik, de Musk azt reméli, hogy a céget magánkézbe adják. Musk azonban azt mondta a befektetőknek, hogy a The Wall Street Journal hétfői jelentése szerint, amely az ügyet ismerő személyekre hivatkozik, úgy dönthet, hogy akár három éven belül visszavezeti a Twittert a nyilvános tőzsdére. Feltételezve, hogy az akvizíciós ügylet létrejön, és Musk tulajdonába kerül a Twitter, a céget a világ leggazdagabb embere fogja irányítani, aki a platformot erősen kritizálta, miközben jogilag vitatott módon használta azt, főként a Teslával kapcsolatos érzékeny posztok révén.

Bár Musk jelezte, hogy a Twitter iránti elsődleges érdeklődése a vállalat által a szólásszabadság cenzúrájának tekintett tevékenységével kapcsolatos, Musk kritikusai aggódnak amiatt, hogy a milliárdosnak a platform feletti ellenőrzése az ő és mások hangjának elhallgattatását fogja eredményezni, akikkel esetleg nem ért egyet, mivel gyakran blokkolta a kritikusokat a személyes fiókjából. A múlt hónapban a vancouveri TED2022 konferencián Musk megosztotta, hogyan szeretné, ha a platform megváltozna az ő tulajdonlása alatt. „Nagyon fontosnak tartom, hogy legyen egy befogadó színtér a szólásszabadság számára” – mondta akkor, elismerve, hogy némi tartalommoderációra lenne szükség az explicit erőszakra való felhívások kezeléséhez és annak biztosításához, hogy a szolgáltatás megfeleljen azon ország törvényeinek, ahol működik.

Azt is mondta, hogy általában az „időkorlátokat” részesítené előnyben a végleges tiltásokkal szemben, ami utat mutathat Donald Trump volt elnök számára, hogy Musk irányítása alatt újra csatlakozhasson a platformhoz. A Twitter a január 6-i, az amerikai Capitoliumnál történt lázadás körüli tweetjei után tiltotta ki Trumpot a platformról, „a további erőszakra való felbujtás kockázatára” hivatkozva.

Forrás: https://www.cnbc.com/2022/05/04/elon-musk-says-twitter-may-charge-businesses-and-governments.html