Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 21

Nyáriszünet jöhet a Fednél

A Federal Reserve szerdán 0,25%-kal emelte a kamatlábakat, valamint jelezte, hogy júniusban akár szünetet is tarthatnak. A jegybank azonban kiemelte, hogy a monetáris politikai döntésekben a beérkező adatok lesznek a legfontosabbak.

FOMC

Májusi nyilatkozatában a FOMC azt mondta, hogy a jövőbeli döntés „figyelembe veszi a monetáris politika kumulatív szigorítását” és a beérkező adatokat. Ez eltér a márciusi megfogalmazástól, amely szerint a Fed tagjai arra számítanak, hogy „további politikai szigorítás lehet helyénvaló”.

Az adatoktól függő álláspontra való áttérés jeleként Powell, ( a jegybank elnöke) azt mondta, hogy a jövőbeli monetáris politikai döntést „a beérkező adatok fogják vezetni ülésről ülésre”.

shutterstock

Infláció vs Fed

A legutóbbi kamatemelés nemcsak a márciusban előre jelzett csúcsszintre emelte a Fed irányadó kamatlábát, hanem 16 éve a legmagasabb szintre is, mivel a Fed háborút folytat a megemelkedett infláció ellen.

Bár az infláció a lehűlés jeleit mutatja, sokan aggódnak az erős munkaerőpiaci számok miatt. Az erős fizetések és foglalkoztatottság tovább növelheti a szolgáltatások árát, ami a maginfláció egyik fő húzóereje.

A PCE maginfláció legfrissebb értéke, amely a Fed által preferált inflációs mérőszám, és amely nem tartalmazza az élelmiszerek és az energia volatilis összetevőit, márciusban 4,6%-ra lassult. Ez azonban még mindig jóval a Fed 2%-os célja felett van.

A Fed azonban továbbra is arra figyelmeztetett, hogy időbe telik, amíg monetáris politikai intézkedései lelassítják a gazdaságot és csökkentik az inflációt.

Nyomás a szigor miatt

A négy évtizede nem látott ütemű kamatemelések most úgy tűnik, hogy a gazdaság egyes részein, többek között a regionális bankszektorban és a kereskedelmi ingatlanpiacon is problémákat kezdenek okozni.

Több regionális bank, köztük a First Republic összeomlását követően a Wall Street-en sokan további nyomásra számítanak az ágazatban, ami a hitelezési tevékenység erőteljes visszaesését idézheti elő, és a gazdasági növekedésre és az inflációra nehezedhet.

shutterstock

A Goldman Sachs a közelmúltban úgy nyilatkozott, hogy a hitelfeltételek szigorodása 2023-ban valószínűleg mintegy 0,4%-kal lassítja a növekedést, ami megfelel a 40 bázispontos kamatemelés szokásos hatásának.

Az előző, márciusi ülésén a Fed elismerte, hogy a bankszektor megingásának hatása potenciálisan „enyhe recesszióba” sodorhatja a gazdaságot az év későbbi szakaszában kezdődően.

A nyilatkozatot követően a kincstári hozamok kissé lejjebb mozdultak, ami segített a kamatláb-érzékeny ágazatoknak, köztük a technológiai szektornak, hogy hozzáadjanak a napközbeni nyereséghez.

Forrás: investing.com

Képek forrása: shutterstock