
Musk milliói sem segítettek – Győzött a demokrata jelölt, Trump szerint a gonosz ereje
Elon Musk pénzt osztott a választóknak, és a wisconsini bírói választásokat népszavazássá változtatta.
Ez a sok pénz végül nem segített. Elon Musk több mint 25 millió dollárt fektetett be egy homályos bírói választásba az Amerikai Egyesült Államok Wisconsin államában. Ezt a regionális versenyt nemzeti népszavazássá változtatta. Nemcsak Donald Trump elnökről, hanem „Amerika és a nyugati civilizáció jövőjéről”, ahogyan azt melodramatikusan kijelentette, amikor személyesen megjelent Wisconsinban, és kétmillió dollárt „adott” a választóknak foglalta össze a német Spiegel politikai magzinban megjelent írásában Marc Pitzke.
Ez azonban teljesen visszaütött, Susan Crawford bíró nyert, akit a demokraták támogattak. Crawford messze maga mögött hagyta a Trump és Musk által preferált jelöltet, Brad Schimel volt főügyészt.
Sokan tették fel a kérdést: Elon Musk kampánymunkás?

Papíron a wisconsini legfelsőbb bíróság hatalmi egyensúlyáról volt szó, amely a közép-nyugati swing (billegő) állam legfelső bírósága. A bíróság szűk, baloldali-liberális, 4:3 arányú többséggel rendelkezik. Amikor egy baloldali bíró nyugdíjba vonult, a republikánusok azt remélték, hogy a kamarát – amely többek között a wisconsini abortusztörvényről és a kongresszusi választásokon fontos választókerületek kijelöléséről dönt – a maguk oldalára billenthetik.
Ekkor azonban Trump és Musk közbelépett.
MUsk – A világ leggazdagabb embere ellen…
Trump hivatalba lépése óta az első szavazás célja a választók lelkiállapotának felmérése volt. Wisconsin válaszolt a felhívásra: valószínűleg több mint kétmillióan vettek részt a bírói választásokon, minden eddiginél többen.
„Fiatal lányként soha nem gondoltam volna, hogy egy napon a világ leggazdagabb emberével fogok harcolni” – mondta Crawford támogatóinak a győzelem éjszakáján. Az eredmény: harsány pofon a hatalomtól részeg washingtoni uralkodóknak, különösen Donald Trumpnak és Elon Musknak.
A közel 100 millió dolláros regionális bírói választás a maga nemében a legdrágább volt az Egyesült Államok történetében. Maga Musk soha nem látott összegeket fektetett be a versenybe, személyesen és lobbicsoportokon keresztül, megjelent Green Bayben, egy északkelet-wisconsini városban, hogy Schimel mellett kampányoljon. Egyenként egymillió dolláros szimbolikus csekket osztott ki két szavazónak, Nicholas Jacobsnak és Ekaterina Diestlernek, akiket állítólag sorsolással választottak ki támogatásukért. Később azonban kiderült, hogy Jacobs a Wisconsin College Republicans elnöke, Diestler pedig egy olyan cégnek dolgozik, amelynek alapítója a milliomos adományozó Schimelnek és a republikánusoknak
Musk Wisconsinban való agresszív beavatkozásával egy olyan homályos választásra hívta fel a figyelmet, amely egyébként kevés címlapra került volna. Ez teljesen rosszul sült el: a milliárdos sokak nemtetszését Trump első hivatali hónapjai miatt szavazatokra váltotta – Trump ellen, legalábbis közvetve.
Bírói választás minielnökválasztás?
„Ha Trump eléri a szándékát, nem lesz egyensúly” – mondta a CNN-nek egy szavazó, aki novemberben Trumpra szavazott , de ezúttal Crawfordra szavazott.
Így ez a párton kívüli bírói választás minielnökválasztássá vált, amelyen a republikánusok és a demokraták keserű taktikával küzdöttek meg egymással. Az eredmény kétségeket ébreszt azzal kapcsolatban, hogy szinte MUsk korlátlan vagyonával képes-e befolyásolni az amerikai politikát. A 2024-es választásokon ő volt minden idők legnagyobb adományozója, összesen több mint 290 millió dollárral, mindezt Trumpnak és a republikánusoknak. Ezzel messze megelőzte a következő jelentős jobboldali adományozókat, például Tim Mellon bankmilliárdost (197 millió dollár) és Miriam Adelson kaszinóörökösnőt (148 millió dollár).
Maratoni rekordbeszéd a szenátusban
Ez a siker reményt ad a demoralizált amerikai demokratáknak országszerte. Wisconsin életképes stratégiának bizonyulhat: a Trumppal szembeni növekvő elégedetlenség valós ellenállás és mozgósítható erő lehet a szavazófülkékben. Annak ellenére, hogy a következő kongresszusi választásokig még több mint másfél év van hátra.
A demokratákat Cory Booker szenátor hétfőtől keddig Washingtonban tartott történelmi maratoni beszéde is lendületbe hozta. A plenáris ülésen több mint 25 órán keresztül szólalt fel megszakítás nélkül. Ez megegyezik a republikánus Strom Thurmond által 1957-ben felállított szenátusi rekorddal. Booker egyre láthatóbbá váló kimerültsége ellenére energiával, humorral és elegáns retorikával ítélte el Trump tekintélyelvű politikáját.
Kedden máshol is felcsillantak a remények az ellenzékben. Floridában két rendkívüli kongresszusi választáson Matt Gaetz és Mike Waltz volt képviselők megüresedett helyei álltak. Trump kívánsága szerint Gaetznek eredetileg amerikai főügyész lett volna, de aztán fel kellett adnia egy szexbotrány és a párton belüli heves kritikák miatt. Waltzot januárban léptették elő biztonsági tanácsadóvá, és most ő is belekeveredett egy kiszivárogtatási botrányba.
„A demokraták gonosz hatalma”
A republikánusok egyértelműen megszerezték mindkét mandátumot, ezzel 218-ról 220-ra bővítették a képviselőházi többségüket. A jelenleg 213 mandátummal rendelkező demokraták várhatóan két mandátumot szereznek a későbbi rendkívüli választásokon. A pártok között végül megmarad a jelenlegi, mindössze öt szavazatnyi különbség.
Mindazonáltal Florida figyelmeztetést is tartalmaz a republikánusok számára. Trump, Gaetz és Waltz novemberben jóval több mint 30 százalékponttal nyerte meg választókerületét. Ezúttal a republikánusok előnye a felére csökkent, pedig Trump nyíltan kampányolt mindkét jelölt mellett.
Mit mond erre? „Trump támogatása” – írta aznap este -, mint mindig, sokkal nagyobbnak bizonyult, mint a demokraták gonosz ereje zártta írását a szerő.