Moszkva új tőzsdei őrületbe kezd – Hétvégi kereskedés: aranybánya vagy csapda?
A moszkvai értéktőzsde (MOEX) március 1-től új korszakot nyit a befektetők számára: hétvégi kereskedést indít, első körben a leglikvidebb részvényekkel. Az új rendszer célja a likviditás növelése és a volatilitási kockázatok csökkentése. De vajon ez hogyan változtatja meg a tőzsdei stratégiákat?
A moszkvai értéktőzsde (MOEX) március 1-jén próbaidőszakban bevezeti a hétvégi kereskedést, amely fokozatosan válik elérhetővé a különböző részvények számára. Az első szakaszban kizárólag a leglikvidebb papírok lesznek kereskedhetők, a volatilitás kontrollálása érdekében pedig szigorúbb szabályokat alkalmaznak- számolt be az Oreanda News az új kísérleti nyitvatartásról.
Hogyan működik majd a hétvégi kereskedés?
A hétvégi kereskedés szabályai eltérnek a hétköznapi piactól. Szigorúbb árfolyam korlátozásokkal próbálják fenntartani a stabilitást.
A börze tájékoztatása szerint a hétvégi kereskedés során az árfolyamok maximális változási tartományát az előző kereskedési nap záróárához képest 3 százalékban korlátozzák. Ez jelentősen kisebb mozgásteret biztosít a hétköznapi kereskedéshez képest, így csökkentve a piac túlzott kilengéseit.
A hétvégi tőzsdei kereskedés menetrendje:
- Szombaton: magyar idő szerint 12:00-tól 17:00-ig
- Vasárnap: 7:50-től 17:00-ig
Milyen részvényekkel lehet majd kereskedni?
Első körben csak a leglikvidebb papírok kerülnek be a hétvégi kereskedésbe. A lépés célja a likviditás biztosítása és a kereskedési lehetőségek bővítése a befektetők számára. Az új rendszer hosszú távú hatásai egyelőre kérdésesek, azonban a hétvégi piacnyitás új lehetőségeket teremthet mind a kisbefektetők, mind az intézményi szereplők számára.
A hétvégi kereskedés megváltoztathatja a tőzsdei stratégiákat – de vajon pozitívan vagy negatívan hat majd az árfolyamokra? A piac reakciója hamarosan kiderül.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock