2024 december 23

Marad-e a ,,szultán hatalma, vagy jönnek az új erők

Reggel általános választások kezdődtek Törökországban. Több mint hatvanmillió török ember voksol, köztársasági elnököt és új parlamentet választ. A közvélemény az évszázad választásának tartja a mostanit. A tét rendkívüli, győz-e az immár lassan két évtizede hatalmon lévő elnök, vagy átveszi a hatalmat a választásokra létrehozott ellenzéki tömörülés.

Kılıçdaroğlu, közgazdász, esztendők óta küzd Erdogan, a ,,Szultán”politikája ellen.  Egyik korábbi nyilatkozatában hangsúlyozta: ,, Harcolok a demokráciáért, az emberi jogokért, a jóléti államért és az igazságszolgáltatás függetlenségéért. A nemzetközi kapcsolatokban a megállapodásokban hiszek, nem az agresszivitásban. Átlátszó állapotot szeretnék. Annyi különbség van köztem és Erdoğan között, mint a fekete és a fehér között. Ő a feketét jelenti, én a fehéret.”

Marad-e posztján Erdogan?

Marad-e posztján – a politikai elemzők által – auriternek tekintett jelenleg regnáló Recep Tayyip Erdogan, vagy magához ragadja a vezetést a 2010  óta legerősebb ellenzéki szövetség, amelyet Kemal Kılıçdaroğlu vezet.

Másik alkalommal úgy fogalmazott: ,,Én a nép embere vagyok. Erdoğan elfelejtette azokat az embereket, akikhez valaha tartozott. Autokratává változott, és már nem érdeklik a törökök problémái. Valaki, aki bottal a kezében uralkodik és megfélemlíti a népet, soha semmi jót nem tud tenni a társadalomért. Nem szabad félelemmel, elnyomással és erőszakkal vezetni egy országot.”

(Photo by OZAN KOSE / AFP)

Kemal Kılıçdaroğlu 2010 óta a legnagyobb ellenzéki tömörülés, a kemalista Köztársasági Néppárt (CHP) elnöke.

Mindig is a gazdasági növekedésre összpontosítottak

A realitáshoz tartozik, hogy az országot 2002 óta irányító és 1994 óta választásokat nyerő Erdoğan továbbra is jelentős támogatást élvez. Politika megfigyelők szerint az AK Párt (a kormányzó erő) továbbra is az első helyen áll, és továbbra is kitart Erdoğan mellett, az nem csak a polarizációval és a média feletti ellenőrzésével függ össze. Maga a párt mindig is a gazdasági növekedésre összpontosított, és igyekezett alacsonyan tartani a munkanélküliséget. 

Az elemzők abban is egyetértenek, hogy az Erdoğan megbuktatására összefogott hat (a kampány hajrájában kiszállt az elnökjelölti küzdelemből Muharrem Ince, ami az elemzők szerint az elnök újraválasztási esélyeit enyhén rontja a szerk.) – a politikai pártnak kevés köze van egymáshoz. Hónapokon át zajló tárgyalási folyamat során sok ellentétet és akadályt leküzdöttek. Sikerült az asztal körül maradniuk, és elkészítették az ország útitervét. Ez már önmagában is nagy eredmény.

Törökország súlyos gondokkal küzd

Az erdogáni Törökország ma súlyos gondokkal küzd. Az infláció 50 százalékos. Bár a munkanélküliségi arányt sikerült lejjebb vinni, miközben az ország eladósodottsága emelkedett. Idén év elején az ország déli részén kipattant pusztító földrengés mély sebet ütött a török társadalmon, és az éves török növekedési kilátások kockázatait is lefelé módosította.

Török idő szerint 17 órakor zárják az urnákat.Eldől, ki irányítja a továbbiakban a népes országot.