2024 december 24

Kremli farkasok – A nehéz időkben kikre hallgathat Putyin?

Egyre kevesebb információnk van a Kreml magas falai mögötti történésekről. Az újkori Oroszország még sosem volt ilyen átláthatatlan, nem tudni pontosan ki is mozgatja a szálakat. A Kreml elszigetelte magát a külvilágtól, mégis Oroszországban a belpolitikai színtér stabilnak mondható. Kire, kikre hallgat Putyin? Kik azok az emberek, akik jelen vannak a legfontosabb tárgyalásokon? Kik a kremli farkasok?

Putyin és a titkosszolgálat emberei

Szakértők szerint Putyin legközelebbi bizalmasai valóban a titkosszolgálat emberei. Ők vannak jelen a legfontosabb tárgyalásokon, és az állam Biztonsági Tanácsában is ők ülnek. Ide tartozik például Nyikolaj Patrusev a Biztonsági Tanács vezetője. Egyike Putyin három bizalmasának, akik az 1970-es évek óta szolgáltak vele. Kevesen vannak akkora hatással az elnökre, mint Patrusev. A kommunista korszakban együtt dolgoztak a KGB-ben is. Majd az utódszervezetének (FSZB) vezetője lett 1999 és 2008 között. A másik két személy Alekszandr Bortnyikov tábornok, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat igazgatója, és Szergej Nariskin, a Külföldi Kémelhárítási Szolgálat igazgatója, aki szintén karrierje nagy részét Putyin mellett töltötte. Alekszandr Bortnyikov 1975-től a KGB-nél, majd annak utódszervezeténél, az FSZB-nél dolgozott. 2008. május 12-én vette át Nyikolaj Patrusev szerepét és vált a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) vezetőjévé. Ők lennének tehát a kremli farkasok, Putyin bizalmasai. Fontos megemlíteni, hogy a Wagner-csoport vezetője, Jevgenyij Prigozsin egykor közeli és hatalmas szövetségese volt, de soha nem volt része ennek a körnek. A szerdai repülő szerencsétlenségben elhunyt Prigozsin halálát a mai napon Oroszország hivatalosan is megerősítette.

A hatalom kritizálása és ezzel az ország gyengítése mindig is fontos téma volt Oroszországban. Szakértők szerint Putyin meg van győződve arról, hogy a Szovjetunió szétesését az okozta, hogy megengedték az embereknek, hogy kritizálják a hatalmat. Miután megszerezte az elnöki pozíciót világossá tette, hogy a titkosszolgálatot nem lehet kritizálni. Így próbálta visszaállítani az ország belpolitikai stabilitását. Putyin Lukasenka példájából rájött arra, hogy minél keményebb a represszió, annál stabilabb az ország.

Címlapkép forrása: Shutterstock