Xi Jinping elmondta álláspontját Tajvanról – kezdhetünk aggódni
Az Egyesült Államok és Kína Tajvan feletti feszültsége látszólag enyhült az augusztusi csúcspont, Nancy Pelosi házelnök látogatása óta. Megtörtént az erőfitogtatás Kína részéről, a gyakorlatok több napig is eltartottak, végül azonban kezdtek elcsendesülni a dolgok. A hadgyakorlatok nagy része a haditengerészeten keresztül zajlott, és a tajvani szorosba való behatolásokból állt. Ez mellett légi behatolások is történtek Tajvan légvédelmi zónájába. A félelem ennek ellenére továbbra is ott van, hiszen Kína folyamatosan hangoztatja azon terveit, melyben Tajvan a Kínai Népköztársaság részét képezi. A Kínai Kommunista Párt 20. kongresszusán Xi Jinping kínai elnök kijelentette, hogy országa fenntartja a jogát, hogy minden szükséges intézkedést megtegyen, hogy megakadályozza a külső erők beavatkozását Tajvannal kapcsolatos terveibe.
Az orosz-ukrán háborúból sokat tanulhatott Xi Jinping
Xi korlátok nélküli barátságot kötött Putyinnal, és gazdaságilag már rengeteget segített az oroszokon, így azonban közelről tapasztalhatta a háború következményeinek hatását. Láthatta egy hasonló támadás következményeit, és ezek alapján mérlegelhetett. Egyelőre azonban nem úgy tűnik, hogy feladná a nemzet több mint hét évtizedes álmát. A mostani találkozón is ezt tovább erősítette, hiszen az újraegyesítés fontossága már nyitóbeszédében is felmerült. Hozzátette azonban, hogy minden erőfeszítésükkel azon lesznek, hogy az egyesítés békés körülmények közt történjen meg. Tudjuk azonban, hogy Tajvan nagy ívben szeretné ezt elkerülni, semmiképp sem szeretne Xi uralma alá kerülni.
Nem szabad azt elfelejteni, hogy az Egyesült Államok sem fogja tétlenül hagyni, hogy Kína bekebelezze a szigetországot. Xi azt is elmondta, hogy nem ígérik meg, hogy lemondanak az erőszak alkalmazásáról, és fenntartják a lehetőséget, hogy minden szükséges intézkedést megtegyenek elképzeléseik érvényesítésének érdekében. Ez az, ami még az eddigieknél is sokkal nagyobb konfliktushoz vezethet. Ha a világ két legnagyobb gazdasága egymásnak feszül az egy végzetes kimenetellel lehet egyenlő.
Forrás: washingtonexaminer.com
Címlapkép: Shutterstock