2024 december 22

Veszélyben Ausztrália gazdasága: Újabb Lehman Brother’s esetről lenne szó?

Kína egyik legnagyobb ingatlanfejlesztőjével, az Evergrandeval tele vannak a hírek. Az összeomlása a gazdaság minden területére hatással lehet, nem csak Kínában. Ha Ausztrália gazdaságát megnézzük, akkor láthatjuk az összefüggést. Ausztrália az egyik legnagyobb vasérc exportőrök közé tartozik. Kína a lánc másik felén található fogyasztóként. Az ágazatok közül is az ingatlanszektor az egyik legtöbb vasércet felemésztő iparág. Egy Evergrande nagyságú cég, amely 305 milliárd dolláros adóssággal rendelkezik jelen pillanatban, hatalmas vasérc kereslet kiesést jelentene, amelyet Ausztrália is megérezhet. Rengeteg eszközzel rendelkező vállalatról van szó, amely tulajdonában van a Fairlyland vidámpark, egy elektromos autó vállalat, és egy profi labdarúgócsapat is. Azért is tudott eddig fent maradni ekkora adósságokkal, hiszen sorra adja el eszközeit, próbálja a készpénzhiányát valahogyan csökkenteni. Azonban múlt héten újabb fizetési határidőn csúszott túl, és a szakértők szerint hosszú távon nem tartható ez az eszközeladási stratégia. Nem fog segíteni a krízis elkerülésében. Az elhalasztott 47,5 milliódolláros fizetés apró számnak felel meg egy olyan cég életében, amely 1300 projekttel rendelkezik 280 különböző városban, valamint a vállalat a kínai GDP 2 százalékát adja. Azonban szerdán az Evergrande elmondta, hogy sikerült 1,5 milliárd dollárra szert tenni, Shengjing Bankban levő részesedésének eladásából. Ezzel meg lett neki a pénz, ami szükséges az elmulasztott hitelek kifizetésére.

Kontrollált összeomlás?

Robin Usson, a Federated Hermes hitel elemzője elmondta, hogy szerinte az Evergrande az elkövetkezendő hetekben végül össze fog omlani. Kis esélyt lát arra, hogy a kormány lépéseket fog tenni az ingatlanfejlesztő megmentése érdekében. Úgynevezett ellenőrzött összeesés néven hagyja, hogy bekövetkezzen a vállalat bukása. Kína vezetésének legfontosabb értéke a rendezettség, ezért gondolja Robin Usson is, hogy a színfalak mögött dolgozik a hatóság azon, hogy korlátozza a vállalat összeomlásának utóhatását, akár társadalmi, akár gazdasági téren nézzük. „Arra számítunk, hogy egyes vállalatok fel lesznek kérve, hogy a befejezetlen projekteket vállalják át és a bankok pedig azon gondoskodjanak, hogy további hiteleket nyújtsanak a krízis súlytotta vállalatoknak.” Azonban a krízis előreláthatóan eléri Ausztráliát is. Az elmúlt héten hullámvasúthoz hasonló utat jártak be az Evergrande részvények. Hétfőtől szerdáig gyarapodott a részvény és szerdán 37,5 százalékos pluszban zárt, később csütörtökön újra elvesztette lendületét és 13,1 százalékot esett.

Az Evergrande részvények árfolyama (www.Investing.com)

Kritikus állapot várhat a vasércre

Ausztrália vasérce veszélyben az Evergrande összeomlásával. Kína a világ vasérc keresletének 70 százalékát teszi ki, amelyből 60 százalékot Ausztráliából importál. Pénzügyi professzor Robert Powell az Edith Cowan egyetemről azt mondta, hogy a befektetők és a hitelezők egyre óvatosabbak lesznek, ami egy hitelválsághoz is vezethet. „Továbbá súlyosan gátolhatja az ingatlanfejlesztést ezáltal az építőanyagok, köztük az acél iránti kereslet is csökkenhet, amelynek előállítására főleg importált vasércet használnak fel. Ez a kereskedelmi kapcsolat tette a vasércet Ausztrália legértékesebb export árujává, melynek értéke eléri a 149 milliárd ausztrál dollárt a 2020-2021-es évben. Ebből 75 százalék ment Kínába. Ez miatt mondhatjuk, hogy bármilyen krízis a kínai ingatlanpiacon befolyásolhatja Ausztrália gazdaságát. A vasérc ára drámaian csökkent az elmúlt hónapokban, egy ponton még a 100 dolláros szint alá is süllyedt. Ezzel együtt közvetlenül 45 600 munkahelyre lesz hatással. Jelenleg két ausztrál bányában már felfüggesztették a munkálatokat. A Ridges bányát is leálló félben találhatjuk, 200 munkahely, valamint havonta 3,5 millió dolláros bevétel elvesztése várható.

Újabb Lehman Brother’s esetről lenne szó?

Sokan beszélnek arról, hogy az Evergrande összeomlása okozhat hasonló válságot, mint a Lehman Brother’s 2008-ban. „Azonban a vállalat adósságának nagy része Kínában lokalizált, de mindig fennáll annak a veszélye, hogy a befektetők és más piacok bankjai is megijednek, ami globális hitelválsághoz vezethet,” jegyezte meg Powell. Ausztrália is már érzékelte az aggodalmak hatását, hiszen az ausztrál résvénypiacok leestek a csúcsról az elmúlt hetekben. Általános nyugtalanság van minden ágazatban, de legrosszabbul a bányászati szektor járt. Bár elméletileg a vállalat 368 milliárd dolláros vagyonának elegendőnek kell lennie az adósság törlesztésére, az elmúlt hét megmutatta, hogy az elmélet és a valóság sokszor nem egyeztethető össze.

Forrás

https://www.news.com.au/finance/economy/world-economy/evergrande-may-survive-but-for-its-executives-expect-a-fate-worse-than-debt/news-story/4ceae41d8762d43f4b81e07ab4835b1d

https://www.fool.com/investing/2021/09/30/why-china-evergrande-stock-soared-19-this-week/