2025 január 10

Változás szele fúj Kínából – mire készül az ország?

A járvány miatt nagyon rosszul járt a kínai gazdaság. Egyszerűen az első hullám óta nem voltak képesek a kezelni a helyzetet. Hatalmas országról van szó, melynek közel másfél milliárd lakosa van, ezért a vírus terjedését sokkal nehezebb féken tartani. Jelentős következményei lehetnek, ha túl nagy teret engednek neki, ezért másoktól eltérően ők nem tudták elhagyni a szigorú korlátozásokat. Kína a kezdetek óta zéró-covid politikát alkalmaz az emberek egyészségének védelme érdekében. Ez azonban szignifikáns lassulást okozott az eddig rohamosan fejlődő gazdaságukban. A 17 trillió dolláros gazdaságot az elmúlt években rengeteg megpróbáltatás érte. Az idő elteltével ezen hatások oda vezettek, hogy a kitűzött éves növekedési céljukat már nem tudták elérni. Komoly harcban vannak az Egyesült Államokkal a vezető gazdasági pozícióért, ezért gyors változtatásokra van szükségük, hiszen egy újabb gyenge évet nem engedhetnek meg maguknak.

(www.shutterstock.com)

Idén többször is több milliós városokat zártak le teljesen, a terjedés megállítása érdekében. Egyik elrettentő példája a szigornak Sanghaj volt. A pénzügyi központot több hónapos lezárás érte a tavaszi időszakban. Az emberek nem hagyhatták el az otthonaikat, a vállalatok leálltak. Ez gondokat okozott a világ kereskedelmi vonalaiban is, hiszen az áruk nagy része itt elakadt, ezért csúszások alakultak ki a szállítmányoknál. Ez több multinacionális cégnek nehezítette meg a napi működését. El sem lehet képzelni milyen fennakadásokat okozott a haza gazdaságban, ha már közvetetten is ekkora hatása volt.

Három évnyi korlátozás hatása egy gazdaságra

Kína közel hároméves szigorú szabályozása miatt, amely rengeteg lezáráshoz vezetett a covid-19 kitöréseinek visszaszorítása érdekében, súlyos árat kellett fizetnie. Xi Jinping elnök most elhatározta, hogy változtatásra van szükség. Tüntetések sorozata indult el a lezárások ellen és ez miatt az ország vezetősége már nem várhatott tovább. Elképesztő szigor uralkodott az országban. Az emberek olyan elnyomásban éltek, hogy enyhítésnek lehet nevezni, hogy az enyhe tünetekkel rendelkező vagy tünetmentes emberek a karantént otthonukban is letölthetik. Néhány nappal azután, hogy Peking bejelentette a szabályok enyhítését, a felépülés reményeit még homály fedi. A hatásos oltások hiánya és az a tény, hogy a lakosság nagy része a teljes védelemhez szükséges három dózist még nem kapta meg, nagy fejtörést okoz a munkáltatóknak. Meg kell birkózniuk a rossz egészségi állapotú munkaerővel, hiszen a munkaerő elvesztése akár olyan mértékben is sújthatja a gazdaságot, mint a lezárások.

(www.shutterstock.com)

Xi elnöknek nem sok választása volt – az országnak fel kell lélegezni

Azok a jelentések, amelyek szerint a gyógyszertárakban már hiányoznak egyes alapvető gyógyszerek, aláássák az egészségügyi rendszerbe vetett közbizalmat. Xi elnöknek nem sok választása volt, amikor úgy döntött, hogy enyhíti a korlátozásokat. Azon felül, hogy a tüntetők felszólították soha nem látott nyilvános tiltakozások során, hogy mondjon le, a világ többi részével folytatott kereskedelem visszaesett, az ifjúsági munkanélküliség pedig megugrott az országban. A szerdán bejelentett pekingi covid-ellenőrzési reformok magukban foglalták a lezárások időtartamának és hatályának kiigazítását is. A városoknak mostantól csak a lakásokat és az érintett szinteket kell lezárni, nem szükséges az egész várostömböket. Az egészségügyi tisztviselők továbbra is arra figyelmeztetnek, hogy a halálesetek tendenciáit szorosan figyelik, és fenntartják a jogot, hogy szükség esetén szigorúbb intézkedéseket vezessenek be.

(www.shutterstock.com)

Kína gazdasági kilátásai továbbra is sérülékenyek lesznek. A változásnak várhatóan nem lesz azonnali jótékony hatása. Jelentős mértékben sérült a gazdaság és időbe fog telni ezt rendbe hozni. Az irányváltás azonban jót tehet az ott élő embereknek, hiszen az ezelőtt tapasztalt nyomás már szinte elviselhetetlen volt.

Forrás: theguardian.com

Címlapkép: Shutterstock