2024 november 16

Választás és gazdasági problémák – ki lesz Kína új elnöke?

Vasárnap a Kínai Kommunista Párt megkezdte 20. kongresszusát. A világ szorosan fogja figyelni a nagyhatalom gazdaságának jövőjére vonatkozó eseményeket. Az öt évente megrendezett összejövetelen Xi Jinping példátlan harmadik ciklusra készül, amely életre szóló elnökségét alapozhatja meg. Most azonban az elmúlt ciklusaihoz képest az ország elég rossz állapotban van. A gazdaság fejlődése bizonytalan lábakon áll, azonban ez a mostani körülmények mellett nem meglepő. A globális válság a kínaiakra is hatással van, azonban az ország problémái már jóval ezelőtt elkezdődtek.

(www.shutterstock.com)

A járvány első hulláma óta nem tudott felállni a gazdaság. A teljes lezárások híve maradt Xi a kezdetek óta. A teljes lezárások lelassították a gazdaságot, és az éves kitűzött GDP emelkedéshez közel sem került az ország. A járvány mellett ott volt még a tech cégek korlátozása és szigorú ellenőrzése, valamint az Evergrande botrány, amely az egész ingatlanpiacot felrázta, és rámutatott a fundamentális hibákra. A járvány idén is megnehezítette az emberek életét, több nagyváros is teljes lezárás alá került. A szigor legelrettentőbb példája Sanghaj több tízmillió lakosának bezárása.

A gazdaság lassul, az Egyesült Államok elleni harc egyre nehezebb

A gyors növekedés évtizedei után Kína 18 trillió dolláros gazdaságának komoly szembeszéllel kell megküzdenie. Több olyan területe lesz a mostani ülésnek, amelyre megéri odafigyelni.

(www.shutterstock.com)

Főként a vezetői szerepek változása lesz az a téma, amely a legtöbb embert foglalkoztathatja. Bár szinte esélytelen, hogy Xi Jinping helyett valaki más kerülne hatalomra, mindenfajta forgatókönyvre fel kell készülni. Ez mellett a kongresszus számos olyan vezetői pozíciót hirdet meg, amelyek nagy felelősséggel járnak majd. Ez nagyban befolyásolhatja a gazdaság teljesítményét a további években. A legnagyobb kérdések között szerepel, hogy ki váltja majd Li Keqiangot, a Kínai Népköztársaság miniszterelnökét, aki a világjárvány idején a gazdasági kérdések legkiemelkedőbb hangjaként jelent meg. Még márciusban jelentette be, hogy ez lesz az utolsó éve miniszterelnökként. Bár Li nem kritizálta közvetlenül Peking ultraszigorú zéró-covid stratégiáját, a gazdaságra helyezett hangsúlya a párton belül a megosztottság spekulációját táplálta.

Forrás: aljazeera.com

Címlapkép: Shutterstock