
Tajvan kihívásból lehetőséget kovácsol – Megnyílik a kereskedelem kapuja az USA felé
Új lendületet kapott Tajvan és az Egyesült Államok gazdasági kapcsolata. Zökkenőmentesen zajlott le a vámtarifa-tárgyalások első fordulója. A tajvani elnök vámmentes kereskedelmi rendszer kiépítését tűzte ki célul Washingtonnal. A 90 napos amerikai vámfelfüggesztés, a TSMC amerikai beruházása és a sziget globális megállapodásai új korszak kezdetét jelezhetik a nemzetközi gazdasági térben.

Tajvan lehetőséget lát a vámtarifákban. Forrás: Pixabay
Tajvan lehetőséget lát a vámtarifákban – Új korszak jöhet az amerikai kereskedelmi kapcsolatokban?
Zökkenőmentesen zajlott Tajvan és az Egyesült Államok közötti vámtarifa-tárgyalások első fordulója. A sziget a jelenlegi kereskedelmi kihívásokat nem csupán átvészelni, hanem lehetőséggé formálni szeretné egy új típusú gazdasági együttműködés kiépítésével az Egyesült Államokkal – számolt be Laj Ching-te tajvani elnök Tajpeji bejelentéséről a Reuters.
Vámmentes jövő? Tajvan ambiciózus célokat tűzött ki
Laj Ching-te szerint Tajvan eddig is bizonyította, hogy képes alkalmazkodni a gazdasági válságokhoz, most pedig célja, hogy a vámtarifa-nyomásból gazdasági átalakulás szülessen. A tajvani kormány hosszú távon vámmentes kereskedelmet szeretne kialakítani az Egyesült Államokkal, és nyitott a befektetési és importkapcsolatok további mélyítésére is.
Ezt erősíti a világ egyik legnagyobb félvezetőgyártójának, a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC)-nek legutóbbi döntése is. A cég százmilliárd dolláros beruházást jelentett be az Egyesült Államokban, ami kulcsszerepet játszhat a két ország gazdasági integrációjának elmélyítésében.
Trump vámjai és a 90 napos felfüggesztés
A tárgyalások háttérét jelentő vámintézkedések Donald Trump amerikai elnök legújabb döntéséből erednek. A „viszonossági vámok” politikája Tajvant is érintette volna. Az eredeti terv szerint április 9-től 32 százalékos vámtarifa lépett volna életbe a legtöbb tajvani termékre. Azonban Trump bejelentette, hogy a 90 napos felfüggesztés mellett egyelőre 10 százalékos átmeneti vámtételek lépnek életbe – minden országra, kivéve Kínát.
Ez időt ad a tárgyalások folytatására, és reményt a tajvani gazdaság számára arra, hogy megmenekülhet a jelentős piaci hátrányoktól.
Globális nyitásban gondolkodnak
Tajvan nemcsak az Egyesült Államokkal erősítené kapcsolatait. A sziget beruházásvédelmi és kereskedelmi megállapodásokat kötött Nagy-Britanniával és Kanadával, és jelezte csatlakozási szándékát a Csendes-óceáni Partnerséghez (CPTPP) is.
„A kereskedelmi akadályok felszámolásával Tajvan termékei előtt megnyílhat az egész világ” – fogalmazott a tajvani elnök, jelezve, hogy a sziget az elszigetelődés helyett a globális integrációt választja.