2024 november 15

Szellemvárosok Kínában

Ha kilépünk Sanghaji és Peking határain, és utazunk pár órát akkor egy igen érdekes és elszomorító jelenséggel találkozhatunk. Ez a fenomén tökéletesen bemutatja az ingatlanpiac hanyatlását, a nem megfelelő tervezést és az elhamarkodott döntéseket. Nem másról van szó, mint a szellemvárosokról. Általában tökéletes állapotban lévő épületek díszítik azokat a részeket, amelynél az állam arra számított, hogy az urbanizáció hatására emberek milliói fognak odaköltözni. Ez nem egy mai jelenség, de mivel Kína a globális hírek élvonalába emelkedett az Evergrande 305 milliárd dolláros adósságával, így a szellemvárosok is megújult érdeklődési forrássá váltak. Ezek a lakatlan egységek jelentős részét képezik Kína hatalmas lakáspiacának, melynek értéke kétszer akkora, mint az amerikai lakáspiac, és melynek értéke 2019-ben elérte az 52 trillió dollárt. 2017-es felmérések szerint betöltetlen volt az otthonok 21 százaléka, amely körülbelül 65 millió lakást jelent.

 

Hogyan jutott ide az ország?

A kihasználatlan lakások a nem megfelelő kínálat és kereslet összeegyeztetésének tünetei. Kína minden évben 15 millió új otthont épít, amely 5-ször annyi, mint amennyit Amerika és Európa épít fel egyben. Amellett, hogy a kormány a fejlesztés híve, és folyamatosan növeli a kínálatot, ott van még Kína urbanizációs üteme is. A Világbank adatai azt mutatják, hogy Kína lakosságának 61 százaléka élt városokban tavaly. Ez az érték 2 évtizede még csak 35,8 százalék volt.

A vállalatok sorjában roskadnak össze az adósságaik alatt

Az ingatlanpiac hibái meglátszódnak a vállalatok működésében is. Jelenleg az egyik legnagyobb ingatlanfejlesztő, az Evergrande is hatalmas problémákkal szenved. Mivel egy olyan cégről van szó, amely 1300 ingatlanprojekttel rendelkezik, több mint 280 városban, ezért nagy az aggodalom, nehogy magával rántsa az egész piacot. Nem alaptalan a félelem, hiszen az elmúlt napokban több ingatlanfejlesztő is jelezte nehézségeit. A Fantasia luxuslakás-fejlesztő az összeesés szélén áll, a vállalat nem fizetett ki egy 315 millió dolláros tartozást a múlt héten. Részvényei idén 60 százalékot csökkentek. A Modern Land 250 millió dolláros fizetési kötelezettsége október 25-én esedékes, de szintén időt kértek, mert nem tudnak fizetni ők sem. Részvényeik 50 százalékot estek idén. A sort a Sinic Holdings zárja szintén 250 millió dolláros fizetési kötelezettséggel október 18-án. Kijelentették, hogy valószínűleg ők sem lesznek képesek kifizetni a tartozást, részvényeik 90 százalékot estek. A kínai ingatlanpiac romokban hever. Nem lehet tudni, hogy az állam be fog-e avatkozni vagy sem, de a látottak alapján nagyon rossz irányba halad az ország.

Forrás

https://edition.cnn.com/2021/10/12/investing/chinese-real-estate-debt-crisis/index.html

https://www.reuters.com/business/global-markets-wrapup-1-2021-10-13/