Reform előtt áll a japán tőzsde
A hét elején érkezett a hír, hogy a japán tőzsde meghosszabbítaná a kereskedési időtartamát. A Tokyo Stock Exchange reformja azért lenne célszerű, hogy minél több külföldi kereskedőt be tudjanak vonzani. Jelenleg a legnagyobb korlátokat az időeltolódás okozza. Azonban a távol-keleti ország piacának kereskedési ideje, eleve szokatlanul rövid.
A regionális konkurenciától is elmarad
A jelenleg is érvényben lévő rendszer, a helyi idő szerint, délelőtt 9 és délután 3 között működik. A legnagyobb bonyodalmat a fél 12-től fél 1-ig tartó “ebédszünet” okozza, amellyel mindösszesen 5 órára szűkül a kereskedés időtartama. Ez szám nem csak a világon számít alacsonynak, de a regionális konkurenciától is elmaradnak. Példának okáért a dél-koreai tőzsdén, helyi idő szerint délelőtt 9 és délután fél 4 között lehet adni-venni a papírokat, megszakítás nélkül.
Egy másik nagy akadálynak számít, hogy a tengerentúli befektetőket az időeltolódás is távol tartja. Japán időzónája, greenwich-i idő szerint 9 órás pluszban van. Mindez azt jelenti, hogy New York időzónája 13 óra eltolódással követi a felkelő Nap országának helyi idejét. A külföldi befektetők számára, egy esetleges reform jelentősen megkönnyítené a kereskedést.
Nem mindenki örült a reform részleteinek
Nagyjából egy évtizeddel ezelőtt, 2011-ben félórával csökkentették az “ebédszünetet” a Tokyo Stock Exchange-en (TSE). Az akkori változtatás óta viszont, nem volt reform a piacon. A jelenlegi tervek szerint, a kereskedési idő intervallumot egészen estig hosszabbítanák meg. Mindemellett az délben lévő, 1 órás szünetet is kivezetnék. Az ügyben már a héten üléseznek japán brókercégek és nagyobb alapkezelők. Hivatalos döntés egyelőre nincs, de a törekvések értelmében 2024-re tehető a reform bevezetése.
Már 2014-ben volt a reformok irányába mutató szándék, azonban ez akkor elmaradt. A téma aktualitását leginkább az adja, hogy az online kereskedés, és a retail kereskedők térhódítása meglovagolatlan hullámoknak bizonyulnak egyelőre Japánban. A reformtól azonban nem mindenki boldog. Egyes japán elemzők azért éltek kritikával, mondván attól nem lesz több pénze az embereknek befektetni, hogy hosszabb a kereskedési idő. Mindemellett kifejtették, hogy a japán cégeknek is fejtörést okozhat az, hogy este számoljanak be a nyereségükről. A döntés egyértelműen a külföldi kereskedők kényelmét szolgálná, nem pedig a japán befektetőkét.