2024 október 03

Óriások színpadán – Antony Blinken Kínában

Kína és az Egyesült Államok kapcsolata nagyon leromlott az utóbbi időben. A világ két legnagyobb gazdasága azonban szeretne javítani a helyzeten. Antony Blinken, az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztere vasárnap Pekingbe látogatott a feszültségek csökkentése érdekében. Blinken találkozott Vang Ji kínai külügyi államtanácsossal, hogy a két ország lépéseket tegyen a kapcsolat javítására. A kínai külügyminisztérium szerint Vang elmondta Blinkennek, hogy a két ország közötti kapcsolatok kritikus helyzetben vannak, és dönteni kell, hogy az együttműködés vagy a konfliktus mellett teszik le voksukat. Vang szerint a rossz kapcsolatok gyökere az Egyesült Államok „téves felfogása” Kínáról. Az Egyesült Államokat hibáztatta a két ország közötti problémákért, és hangsúlyozta, hogy a Tajvan feletti kontrol az ország egyik fő célja, és ebben a témában nincs helye a kompromisszumnak. Az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztere eredetileg még februárban látogatott volna el Pekingbe, amíg fel nem fedeztek egy állítólagos kínai kém ballont az Egyesült Államok területén.

Hszi és Blinken – a nagy találkozó, amire mindenki várt

Hétfő reggel közölték a nagy hírt, mely szerint Antony Blinken találkozni fog Hszi Csin-ping kínai elnökkel is. Ezen tárgyalás megvalósulása volt az utazás sikerességének kulcsa, de csak röviddel a tárgyalások megkezdése előtt vált bizonyossá a megbeszélés.

Számos vitatott terület megbeszélését várta a világ, beleértve a kereskedelmet, Tajvant, az emberi jogokat, a kínai katonai agressziót a Dél-kínai-tengeren, illetve az orosz-ukrán háborút. Mind nagyon érzékeny téma, ezért Blinken is úgy fogalmazott, hogy szinte esélytelen volt az áttörés. Túlságosan leromlott kettejük közt a kapcsolat. Csak abban reménykednek, hogy kisebb lépésekkel és folyamatos törekvéssel előrehaladást tud majd elérni a két nagyhatalom. Úgy tűnik viszont, hogy a viszonylag pesszimista elvárások ellenére jól sikerült a találkozó. Tajvan kérdésétől eltekintve Kína véleménye a találkozóról szintén nagyrészt pozitív volt. Mindkét fél egyetértett Kína és az Egyesült Államok közötti kommunikációs kapcsolatok javításában.

Forrás: nbcnews.com; mandiner.hu; aljazeera.com

Címlapkép: Shutterstock