2025 január 10

Ömlik a külföldi működőtőke Kínába

A világ második legnagyobb gazdasága teljesítményének és a lakosság fogyasztásának növekedésében rejlő potenciál kiaknázására változatlanul nagy külföldi működőtőke befektetői érdeklődés mutatkozik Kína iránt. Tavaly a közvetlen külföldi befektetések hat százalékkal növekedtek.

A pekingi kereskedelmi minisztérium által közzétett adatok azt mutatják, hogy a szárazföldi Kínában a közvetlen külföldi működőtőke-befektetések (FDI) 2022-ben 6,3 százalékkal, 1,23 billió jüanra emelkedtek. Dollárban kifejezve az FDI 8 százalékkal 189,13 milliárd dollárra emelkedett. Január közepén például megkezdte működését Sanghajban a francia Schneider Electric multinacionális vállalat energiaipari biztonságtechnikai innovációs laboratóriuma. A laboratórium a kulcsfontosságú áramellátási és energiatárolási létesítmények biztonságtechnológiai fejlesztésével kapcsolatos kutatási feladatokat látja el.

A Schneider Electric kínai és kelet-ázsiai részlegének ügyvezető alelnöke szerint Kína nemcsak hatalmas piac. Mostanra már a fejlődés motorjává és az innováció forrásává is vált. „A folyamatos beruházásoknak köszönhetően Kína a Schneider Electric négy kutatási-fejlesztési bázisának egyikévé vált a világon. Több mint kétezer munkatárssal és több mint 2800 szabadalommal” – mondta. A svájci technológiai óriás, az ABB is hosszú távú kínai befektetések növelését tervezi. James Zhao, az ABB China első alelnöke elmondása szerint cége bízik abban, hogy a kínai piac az elkövetkező években vonzó lehetőségeket kínál majd. Hozzátette, hogy Kína jelenleg az ABB második legnagyobb piaca.

Keresi a működőtőke az ázsiai országot

Elmondta, hogy Kínában mindig is fenntartható és hosszú távú innovációs és kutatás-fejlesztési befektetéseket hajtott végre az ABB termékei és beszállítói lánca korszerűsítése érdekében. Hsziamenben, a kelet-kínai Fucsien tartomány tengerparti városában az ABB egy új robot-összeszerelő gyártósort létesít a legmodernebb automatizálási és robottechnológia alkalmazásával.