Nem lassít Kína, minden várakozást felülmúlt a gazdasága
Az adatokat eredetileg október 18-án kellett volna közzétenni, de október 17-én későn, magyarázat nélkül elhalasztották. A Kínai Kommunista Párt október 16. és 22. között tartotta 20. nemzeti kongresszusát. A Reuters által megkérdezett elemzők október 18-a előtt arra számítottak, hogy Kína 3,4%-os GDP-növekedést jelent a harmadik negyedévre. A harmadik negyedévre hivatalosan közzétett 3,9%-os éves szintű növekedés a második negyedévi 0,4%-os növekedéshez képest javulást jelentett, így az éves szintű növekedés 3%-ra emelkedett. Ez még mindig jóval az 5,5% körüli hivatalos cél alatt van.
Az üzleti tevékenységre vonatkozó Covid-ellenőrzések, különösen az év második negyedévében, rányomták bélyegüket a növekedésre, és számos befektetési bankot arra késztettek, hogy 3% körülire csökkentsék az egész évre vonatkozó előrejelzésüket. A legutóbbi kongresszus nem jelezte, hogy a Covid-politika hamarosan véget ér vagy folytatódik. Kína szintén hétfőn tette közzé a szeptemberi kereskedelmi adatokat, miután a számadatokról megmagyarázhatatlanul sokáig hallgattak, amelyeket október 14-én vártak. A kínai növekedés egyik fő hajtóerejét jelentő export a várakozásokat felülmúlva 5,7%-kal nőtt szeptemberben amerikai dollárban kifejezve. A Reuters által megkérdezett elemzők 4,1%-os növekedést prognosztizáltak. Az import azonban amerikai dollárban kifejezve csak 0,3%-kal nőtt szeptemberben az egy évvel korábbihoz képest, ami elmaradt a Reuters 1%-os növekedésre vonatkozó előrejelzésétől.
Összességében az adatok a Covid-ellenőrzések és az ingatlanpiaci visszaesés hatását tükrözték, míg az autóipar továbbra is fényes pont maradt az új energiahajtású járművek pekingi támogatásának köszönhetően. A kiskereskedelmi forgalom szeptemberben 2,5%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, ami lassulást jelent augusztushoz képest, és elmarad a Reuters felmérése szerinti 3,3%-os várakozástól. A kiskereskedelmi eladásokon belül a vendéglátásé 1,7%-kal csökkent szeptemberben az egy évvel korábbihoz képest. A bútorok, háztartási gépek és építőanyagok forgalma szintén csökkent a múlt hónapban az egy évvel korábbihoz képest. Az érték szerint az egyik legnagyobb kategóriának számító személygépkocsik értékesítése azonban szeptemberben 14,2%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
A városi munkanélküliségi ráta szeptemberben 5,5%-ra emelkedett. A 16 és 24 év közöttiek körében ez az arány jóval magasabb, 17,9% maradt. Az első három negyedévben a városi lakosok egy főre jutó rendelkezésre álló jövedelme 2,3%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest, ha az inflációt is figyelembe vesszük. Ez a városi lakosok átlagos havi rendelkezésre álló jövedelme 4 165 jüan (587 dollár). Kínában a jövedelmek városméret és elhelyezkedés szerint nagymértékben eltérnek. Az ipari termelés 6,3%-kal nőtt szeptemberben az egy évvel korábbihoz képest, ami jóval meghaladja a Reuters által várt 4,5%-os növekedést. Az autógyártás közel 24%-kal ugrott meg, miközben az ország több mint kétszer annyi új energiahordozót gyártott, mint egy évvel korábban. „Az utóbbi időben az ipari tevékenység volt az erő forrása” – mondta Andrew Tilton, a Goldman Sachs vezető ázsiai-csendes-óceáni közgazdásza hétfőn. „Az összkép még mindig az, hogy a gazdaság idén jóval a potenciális alatt működik”.
Az állóeszköz-beruházások 5,9%-kal nőttek az év első három negyedévében, ami egy hajszálnyival elmarad a Reuters 6%-os előrejelzésétől. Az ingatlanberuházások 8%-kal csökkentek ez idő alatt, ami nagyobb, mint az év első nyolc hónapjában mért 7,4%-os éves szintű visszaesés. Az infrastruktúrába irányuló beruházások éves szinten szeptembertől 8,6%-ra gyorsultak az augusztusi 8,3%-os növekedésről. A feldolgozóiparban a beruházási ráta nagyjából ugyanezt az ütemet tartotta.
Forrás: https://www.cnbc.com/2022/10/24/china-third-quarter-gdp.html