Már megint a COVID – meddig bírja még Kína?
Eddig a korlátozások miatt élt át nehéz időket a világ második legnagyobb gazdasága, most viszont fordult a kocka. A régóta áhított enyhítések mostanra felforgatták az országot. A lezárások enyhítése óta a fertőzöttek száma rohamosan megemelkedett és a munkavállalóhiány, valamint a gyárbezárások lettek az ország ellátási láncaiban tapasztalt zavarok legújabb okozói. A covid-politikában történt hirtelen változás miatt a kórházak nehezen birkóznak meg a helyzettel. Erre azonban a szakértők számítottak. Többen elmondták még az enyhítések előtt, hogy Xi Jinping nem önszántából tartja fenn a korlátozásokat, egyszerűen nincs más választása.
A beoltottak aránya elvárások alatti, és az egészségügy nincs felkészülve a nyitásra. Majd másfél milliárdos lakosságról beszélünk, ahol ez miatt egy hullám korlátok nélküli terjedése igazi katasztrófát jelenthet mind az emberek egészségére, mind a gazdaság működésére. Tüntetések sorozata és az egyre nagyobb elégedetlenség miatt azonban az elnöknek nem volt más választása, enyhíteni kellett az elnyomáson. Tudósok szerte a világon folyamatosan követik a járvány terjedését, de a kínai kormánytól való hiteles információk hiányában csak találgatni tudnak, hogy meghatározzák a fertőzés méretét és súlyosságát.
A vírus okozta következmények szemléltetése számokban
Miközben a tudósok rengeteg információforrást elemeznek ki, és próbálnak következtetéseket levonni a jövőre nézve, a várható kimenetelek egyre sötétebb képét festik le elénk. A legrosszabb forgatókönyvek azt sugallják, hogy a covid-19 a következő négy hónapban annyi embert ölhet meg Kínában, mint az Egyesült Államokban az egész hároméves pandémia alatt.
Az Egyesült Államok, Olaszország és Japán is kijelentette, hogy negatív tesztet fognak kérni a Kínából érkező utasoktól arra hivatkozva, hogy a kínai esetek növekedése új, fenyegetőbb változatokat is eredményezhet.
Bár eddig szép rálátást biztosított a kínai kormány a vírussal kapcsolatos intézkedésekre és büszkén tette közzé az alacsony napi megbetegedések és halálozások számát, a decemberi váltás óta a tudósok a sötétben tudnak csak tapogatózni.
Forrás: japantimes.co.jp; theloadstar.com
Címlapkép: Shutterstock