2025 január 05

Kínai GDP adatok

Kína gazdasági növekedése a feltételezések szerint komoly lassuláson ment át a második negyedévben, hiszen a koronavírus megfékezésére irányuló lezárások a gyárakat és a fogyasztói kiadásokat erősen sújtották. Ezzel azt sugallva, hogy a politikai döntéshozóknak többet kell tenniük a gyorsabb gyógyulás ösztönzése érdekében. A bruttó hazai termék a feltételezések szerint csak 1,0 százalékkal nőtt az április-júniusi negyedévben az egy évvel korábbi időszakhoz képest. Az adatok a megkérdezett, közel 50 közgazdász medián előrejelzését tükrözik. A várható növekedés a leggyengébb lenne a 2020 első negyedévében bekövetkezett meredek visszaesés óta. Bár a 2020-as lezárások után a gazdaság erőteljes felépülésbe kezdett, a mostani helyzetben nem számítanak dinamikus fejlődésre. „A jövőben a fellendülés üteme nem lesz olyan erős, mint 2020-ban. Ennek oka a covid-lezárások elhúzódó hatása, valamint az exportot és az ingatlanszektort is befolyásoló külső és belső tényezők, amelyek tovább nehezíti a világ második legnagyobb gazdaságának helyzetét,” jelezte Nie Wen, a Hwabao Trust közgazdásza.

(www.shutterstock.com)

Messze van Kína a kitűzött céltól

Az elmúlt években a szokásosnál is több zavaró tényező szabdalta meg a kínai gazdaság fejlődését. Jelenleg az egyik legnagyobb gondot az infláció jelenti. A kínai exportőrök éles globális gazdasági visszaeséssel szembesülhetnek, mivel a fő központi bankok szigorítják a politikájukat a szárnyaló infláció elleni küzdelem érdekében. Bár a növekedés várhatóan 4,8 majd 5,1 százalékot is elérheti a harmadik, illetve negyedik negyedévben a teljes éves növekedés valószínűleg nem lesz több 4 százaléknál, amely a kormány 5,5 százalékos céljától.

(www.shutterstock.com)

A lezárások rengeteg értékesítési láncot tettek tönkre. Kína több városa is teljesen leállt, kieséseket okozva rengeteg multinacionális vállalatnál. Hatalmas késésekkel és hiánnyal kellett a világ gazdaságainak szembenézni. A 2023-as évre az elemzők szerint azonban már lehetséges az 5,3 százalékos gazdasági növekedés. Egyelőre azonban az ingatlanpiac, a fogyasztási hajlandóság és az újabb fertőzésektől való félelem továbbra is behálózza a gazdaságot, megakadályozva annak felépülését.

Forrás: reuters.com

Címlapkép: Shutterstock