Kína vasérc importja az egekben
Kína vasérc importja januárban akár a 90 millió tonnát is elérheti, amely 5 százalékos havi növekedést jelentene az erősebb infrastrukturális beruházásoknak köszönhetően. Tavalyi év folyamán felmerültek zavargások Kína és Ausztrália közt, amelynek az lett az eredménye, hogy Kína visszautasította Ausztrália szénimportját. Ez mindkét országnak nyomot hagyott a gazdaságán, hiszen Ausztráliának ebből származott exportbevételeinek egy nagy része, amelytől így elesett. Kínában pedig erős energiahiány lépett fel a téli időszak előtt. A szén árfolyama azonban tovább emelkedett, melynek mozgatója a behozatal informális tilalma ellenére Kína volt.
Kína gazdasági növekedése az év vége felé elkezdett lassulni, hiszen rengeteg korlátozás érte az országot, nem csak a koronavírus miatt, hanem a károsanyag kibocsátás miatt is. Ehhez párosult, hogy az ingatlan iparág, amely sokáig a gazdaság mozgatórugója volt a hatalmas adósságok rendezésével szenvedett. A szektor lelassult, az import mennyisége zuhant. Most azonban úgy néz ki minden a helyére áll, hiszen Kína elkezdte enyhíteni a szigorításokat. Például a bankoknak azt mondták, hogy növeljék a jelzáloghiteleket és csökkentsék a hitelkamatlábakat. Míg egyes városok enyhítik az ingatlanvásárlási korlátozásokat. Így az iparág újra beindulhat, és a szükséges vasércmennyiség nagy részéért, 60 százalékárért Ausztrália lesz a felelős.
A nagyobb mennyiségű infrastrukturális beruházás több importot jelent
A hazai acélárak az elmúlt két hónapban fokozatosan visszapattantak, a betonacél határidős ügyleteinek fő szerződése közel 10 százalékot emelkedett, amelyet az infrastrukturális kiadások növelésére irányuló tervek vezérltek. Ez tehát növekvő kínai acélkeresletet, és több vasércimportot jelez. Az iparági elemzők azt mondják, hogy a növekvő vasérc ára a várható emelkedést tükrözik Kína infrastrukturális beruházásaiban ebben az évben.
Pénzügyminisztérium 229,8 milliárd dolláros kvótát jelentett be az új speciális célú adósságokra 2022-ben. Az új kvóta felszabadulása lehetővé teszi a mérsékelten fejlett infrastrukturális beruházások számára a pénzügyi támogatás megszerzését, amely hatékonyan fogja támogatni gazdaság előrehaladását. A brazíliai súlyos esőzéseket, amelyek befolyásolják a Vale termelését, amely a világ egyik legnagyobb vasérc bányászata, valamint a járványhelyzet negatív hatása Nyugat-Ausztráliában a vasérc termelésére, mind az árak emelkedését támogathatják. A termelés várható felfüggesztése a közelgő téli olimpiai játékok miatt viszont korlátozhatja az emelkedés nagyságát.
Forrás: globaltimes.cn