Kína terve: nettó nulla szén-dioxid kibocsátás
Kína üvegházhatású gáz kibocsátásának megfékezése ezen a ponton szinte bármi másnál többet fog tenni a bolygó sorsának eldöntésére, hiszen egyes kínai vállalatok nagyobb mértékben szennyezik a levegőt, mint teljes nemzetek.
Az ország messze a legnagyobb szén-dioxid kibocsátó. A világ öt legnagyobb szennyezője 2019-ben a globális kibocsátás 60 százalékáért volt felelős. Kína önmagában körülbelül ugyanolyan mennyiségű szén-dioxidot termelt, mint a sorban következő négy ország együttvéve. Ez a mennyiség azóta is emelkedik minden évben. Ahhoz, hogy Xi Jinping elnök ígéretét teljesíthesse az ország, miszerint 2060-ra nettó nulla CO2 kibocsátása lesz az országnak, hatalmas változásokra lesz szükség. A régi energiafelhasználások helyett az óriásvállalatoknak zöld energiára kell majd áttérni. Számos állami tulajdonú vállalkozás kibocsátása az energia, az acél, a cement, az olajfinomítás szektorban egyenlő egész nemzetek szennyezésével. Szóval, ha ezeknek a vállalatoknak sikerül ráállniuk a káros anyag kibocsátásának csökkentésére akkor Kína jó úton haladhat célja felé.
Lépésről lépésre halad az ország
Jó hír, hogy ez a folyamat már el is kezdődött. A kormányzati szervek és az állami tulajdonú vállalatok olyan terveket jelentettek be, amelyek a tiszta energia és az energiatárolás sokkal gyorsabb kiépítését jelzik, mint azt a hivatalos célok elvárnák. Kína ennek ellenére 2026-ig nem hajlandó csökkenteni a szénfelhasználást, és az év végéig 100 millió tonnával próbálja növelni a kitermelést. Ez azonban nem meglepő, hiszen az ország egyik legnagyobb energiaválságát éli át az elmúlt hónapokban. Így nem csoda, hogy növelni szeretné a tél bekövetkezte előtt a kitermelését, hogy ezzel is enyhítse az áramhiányt. Még van másik megoldás, amely egy nem hivatalos tilalom felmondásával valósulhatna meg. Kína régebben még Ausztráliából importálta szénszükségletének 38 százalékát. A kapcsolat a két ország között azonban megromlott, és Kína megszakította a kapcsolatot velük. Ebből azonban Ausztrália nem jött ki olyan rosszul, mint Kína, nem éreztek jelentősebb változást a gazdaságukban.
Egyelőre nem csökkentheti széntermelését Kína
Az elmúlt hónapokban megvizsgálták, hogy Kína képes-e elérni éghajlati ígéreteit. Kína a koronavírus gazdasági fellendülését tucatnyi új szénerőművek építésével és a fosszilis tüzelőanyagokra támaszkodó építési projektek felgyorsításával hajtotta végre. Valamint ahogy már említettük a közelmúltban felgyorsította a széntermelését, hogy enyhítse a folyamatban lévő energiaválságot. A múlt héten a kínai kormány elrendelte az ország szénbányáinak, hogy a lehető legtöbb szenet állítsák elő a több hetes energiahiány után számos tartományban. A szén Kína fő energiaforrása, és széles körben használják a fűtésre, az áramgenerálásra és az acélkészítéshez. Az ország energiahasználatából tavaly közel 60 százalékot adott ki. A tervek szerint 2030-ra a nem fosszilis üzemanyagforrásokból származó energia aránya elérheti a 25 százalékot. 2060-ra szeretnék ezt megemelni egészen 80 százalékig. Kína már így is a világ egyik vezető megújuló energia termelője, de szükség lesz a szél- és a napenergia kapacitások gyarapodására, hogy elérhesse a klímavédelmi célkitűzéseit. A szénsemlegesség vagy a nettó nulla kibocsátás akkor érhető el, ha annyi üvegházhatást okozó gázt távolítanak el a légkörből, mint amit kibocsátanak, tehát a nettó összeg nulla.
Afrika elvesztheti Pakisztánt is
Szeptemberben Xi kijelentette, hogy nem fogják támogatni tengeren túl a szénerőművek építését. Ezzel nagyon sok afrikai ország esett el támogatástól. Reményt adott az olyan országoknak, akik alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiatervekkel rendelkeznek, és pánikot keltett azoknál, akik úgy érzik nem tudnak szén nélkül élni. Pakisztán bejelentette, hogy 60 százalék megújuló energiára és 30 százalék elektromos járműre szeretne átváltani 2030-ig. A dél-afrikai szén tizenhat százalékát 2020-ban Pakisztánba exportálták. Ez 11 millió tonna exportpiac kiesést jelent. Pakisztán kijelentette, hogy 2020-tól az új szénerőművekre moratórium vonatkozik, és az importált szénen keresztül nem szabad energiatermelést engedélyezni.
Forrás
https://www.bloomberg.com/graphics/2021-china-climate-change-biggest-carbon-polluters/
https://www.daijiworld.com/news/newsDisplay?newsID=886177