Kína győzelmet hirdethet
Kína szombaton március óta először számolt be arról, hogy egyetlen új covid-19 fertőzés sincs Sanghajban. Az ország legújabb kitörése több hónapos lezárások és korlátozások alá kényszerítette a legnagyobb városokat. Kína a pandémia kezdetén már alkalmazott zéró-covid stratégiát vetette be most is. Ezen stratégia segítségével a vírus minél gyorsabb elfojtását szerették volna elérni.
Ennek ellenére a mostani gyorsan terjedő változat miatt a lezárások több, mint két hónapig elhúzódtak. Így veszélyeztetve az emberek mentális egészségét és a gazdaság fejlődését. Bár még voltak esetek, a kormány úgy döntött, hogy fokozatosan elkezdi felemelni a korlátozásokat, hiszen már nagy volt az elégedetlenség. Ezen felül ami talán fő aggodalmat adta, hogy a kitűzött fejlődési ütem kezdett tarthatatlanná válni a lezárások miatt. Mivel továbbra is versenyt vívnak az Egyesült Államokkal a vezető pozícióért, ezért ezt nem engedhette meg Xi Jinping. Természetesen az emberek egészségét is figyelembe kellett venni, azonban egyes országokban alkalmazott szigor már-már rémisztő méreteket öltött. Sanghajban helyzete, amely az ország pénzügyi és kereskedelmi központja, elrettentette más városok lakóit is. Az ellátási láncok nagyon fontos útvonalai futnak át Kínán, így az itteni lezárások gondot okoztak a többi országnak is. Hatalmas késések és hiány alakult ki ez miatt más országoknál. A nemzetközi cégek hatalmas veszteségeket jegyeztek fel, és némelyek a következő félévre nem is adtak ki pénzügyi jelentést a bizonytalan környezetre hivatkozva.
Vége szakadhat a gyötrelmeknek, a gazdaság újra nyeregbe szállhat
Kína az utolsó nagy gazdaság, amely továbbra is a zéró-covid stratégia mellett kötelezte el magát, és célzott lezárások, tömeges tesztelés és hosszadalmas karantén kombinációjával számolja fel az új eseteket. A fertőzések száma az utóbbi napokban egyre kevesebb volt, szombaton Sanghajban a március eleji kitörés kezdete óta először számoltak be nulla fertőzésről. A sanghaji 25 millió lakos lezárását június elején gyakorlatilag feloldották, de a metropolisz továbbra is küzdött az életkörülmények normalizálódásáért, mivel a szomszédos városrészek újra korlátozásokat vezettek be.
Kína ragaszkodik az egészségügyi katasztrófa megakadályozása érdekében a zéró-covid politikához, az egyenetlenül elosztott orvosi erőforrások és az időseknél tapasztalt alacsony beoltottsági arány miatt. A stratégia azonban a világ második legnagyobb gazdaságának fejlődését erősen befolyásolta.
Forrás: france24.com
Címlapkép: Shutterstock