Kína globális szerepe
A világ második legnagyobb gazdasága nagy meglepetést okozott a tavalyi évben. 1976 óta (leszámítva a 2020-as pandémia évét) nem volt ilyen alacsony az éves gazdasági fejlődése. Az esetből tanulva vasárnap egy sokkal szerényebb célt tűztek ki a döntéshozók. Kína célja az 5 százalékos éves gazdasági fejlődés. Ilyen alacsony célt 3 évtizede nem tűztek ki maguknak. A legtöbb közgazdász úgy véli, hogy Kína képes lesz elérni, és talán meg is haladja az 5 százalékos növekedést 2023-ban. Viszont a kihívások sora nem ért még véget. Valójában, tekintettel a tavalyi gazdasági tevékenységek nagyon alacsony bázisára, nem valószínű, hogy az idei növekedés 5 százalék alá esne, azonban az infláció és a belső problémák korlátozni fogják a fejlődési lehetőségeket.
Hogyan befolyásolhatja Kína változó növekedési képe a globális piacokat?
Xi Jinping elnök és más tisztviselők kifejtették véleményüket arról, hogy a Nyugat hogyan korlátozza Kína növekedési kilátásait. Illetve szó esett a Peking és Washington közötti kapcsolat romlásáról. David Roche, az Independent Strategy elnöke szerint: „A dolgok tartósan megváltoztak Kína globális gazdaságban betöltött szerepével kapcsolatban, mivel Peking kénytelen lesz befelé nézni növekedési ambícióinak elérése érdekében.”
Ezt Kína is már felismerte, és Li Keqiang, a Kínai Népköztársaság miniszterelnöke jelezte, hogy Peking nem fog erősen támaszkodni az állami kasszára a növekedés ösztönzése érdekében, hangsúlyozva a magánfogyasztás élénkítésének szükségességét.
Kína most már tudja, hogy ha el akarja érni növekedését, akkor azt belföldön kell elérnie. Ez egy teljesen új reformot jelent. Ez azzal jár, hogy a fogyasztót a nagyobb költekezésre kell inspirálni. Roche azt is megjegyezte, hogy az Egyesült Államok hegemóniája most megtört a globális gazdasági rendben, azzal, hogy Oroszország és Kína elszakad a nyugati demokráciáktól.
A múlt héten egy kutatási feljegyzésben a Moody’s jelezte, hogy a belső reformok mellett a külső környezet továbbra is nagy kihívást jelent Kína számára, mivel az USA és más magas jövedelmű országok áthelyezik technológiai befektetéseiket és kereskedelmi politikáikat a növekvő geopolitikai és biztonsági megfontolások fényében.
Forrás: cnbc.com
Címlapkép: Shutterstock