Három évnyi bezártság után az idei év végre más lehet?
2022-ben a növekedés hirtelen lelassult, a vállalati nyereség összeomlott és az ifjúsági munkanélküliség rekordszintre emelkedett. A növekvő nyilvános zavargások és pénzügyi nyomás közepette, a kormány ebben a hónapban hirtelen irányt változtatott, és felhagytak a korlátozásokkal. Egyelőre azonban ennek a pozitív oldalát nem láthattuk. A kórházak elkezdtek összeroskadni a nyomás alatt, és az emberek immunrendszere sincs a legjobb állapotban a több hónapig tartó folyamatos bezártság után. Az emberek többsége még nem volt megfertőzve, viszont a mostani hullámtól már a korlátozások sem fogják megvédeni őket, nagy veszélynek lesznek kitéve.
Eddig az alkalmazott szigor okozott komoly fennakadásokat az ország gazdasági fejlődésében, most azonban az elnyomás enyhítése után fény derült további problémákra is. Az alacsony beoltottsági arány és a felkészületlen egyészségügy miatt a fertőzöttek száma rohamosan megemelkedett és a munkavállalóhiány, valamint a gyárbezárások lettek az ország ellátási láncaiban tapasztalt zavarok legújabb okozói. Az előrejelzések szerint az elkövetkező négy hónapban annyi embert ölhet meg Kínában a vírus, mint az Egyesült Államokban az egész hároméves pandémia alatt. Ezen felül számolni kell azzal is, hogy a másfél milliárdos népesség nagy részét eléri a hullám és karanténba kerülnek. Úgy tűnik tehát, hogy az enyhítések egyelőre nem hozzák meg a gazdasági fellendüléssel kapcsolatos elvárásokat.
A fájdalmas nyitás – erre nem voltunk felkészülve
A korlátozások és határzárak megzavarták az ellátási láncokat, károsították a kereskedelmet, valamint a beruházások áramlását. A világgazdaságnak most ezen kívül további jelentős kihívásokkal is szembe kell néznie beleértve az energiahiányt, a lassuló növekedést és a magas inflációt. A közgazdászok szerint azonban az újbóli nyitás folyamata valószínűleg szokatlan és fájdalmas következményekkel járhat 2023 első néhány hónapjában. A legtöbb szakértő szerint teljes káosz várható Kínában, melynek kezdeti szakaszát a lakosság már most is első kézből tapasztalhatja. A romboló hatást erősíti az ingatlanszektorban tapasztalható visszaesés. A fertőzés gyors terjedése miatt már az emberek elkezdtek visszazárkózni otthonaikba, rengeteg üzlet és étterem maradt üresen. Hasonló helyzet uralkodik a gyárak és nagyvállalatok világában is. Egyre kevesebb az egészséges alkalmazott. Ez miatt az elemzők arra számítanak, hogy Kína gazdasága az első negyedévében 0,8 százalékkal fog zsugorodni, mielőtt fellendülhetne a második negyedévben.
Forrás: cnn.com
Címlapkép: Shutterstock