Hamarosan érkezhet a 6G technológia
Az ambíció rávilágít Kína azon törekvésére, hogy előrébb jusson az új technológia terén, miközben továbbra is rivalizál az Egyesült Államokkal. A múlt héten közzétett dokumentumban a Kínai Államtanács, az ország legfelsőbb végrehajtó testülete kijelentette, hogy „a digitális gazdaság alapvető iparágai” 2025-re GDP-jének 10%-át teszik ki, szemben a 2020-as 7,8%-kal.
A célok Kína 14. ötéves tervének részét képezik, amely egy 2021-től 2025-ig tartó fejlesztési terv. Tavaly Kína kiemelte a „határtechnológia” azon területeit, amelyek tekintetében fellendíti a kutatást és az önellátásra törekszik. Kína például azt szeretné elérni, hogy a nemzeti online kiskereskedelmi forgalom a 2020-as 11,76 billió jüanról 2025-re 17 billió jüanra emelkedjen. A szoftver- és információtechnológiai ipar a 2020-as 8,16 billió jüanról 2025-ben 14 billió jüanra növekszik.
Kína arra számít, hogy a gigabites szélessáv, a jelenlegi leggyorsabb internetkapcsolat felhasználóinak száma a 2020-as 6,4 millióról 2025-re 60 millióra nő. Valójában az internetkapcsolatok és -sebességek növelése Kína azon stratégiájának részét képezi, hogy növelje a digitális gazdaság GDP-ből való részesedését.
Kína a tervek szerint előmozdítja az 5G kereskedelmi kiépítését és nagyszabású alkalmazását. Az 5G a következő generációs internethez kapcsolódik, amely szupergyors sebességet ígér. Kínában és más országokban már megkezdődött a bevezetése.
De Peking terve a 6G vagy a hatodik generációs internet terén is ambíciókat fogalmaz meg. Kína azt tervezi, hogy növeli a 6G kutatás és fejlesztés támogatását, és részt vesz a 6G nemzetközi szabványainak létrehozásában. Kína 2019-ben kezdte lefektetni a 6G-vel kapcsolatos munka alapjait. Az ötödik generáció még csak most kezdődött el, és még nincsenek elfogadott szabványok vagy definíciók arra vonatkozóan, hogy mi a 6G.
A világ második legnagyobb gazdasága emellett a technológiai szabványok kialakításában is nagyobb szerepet kíván vállalni világszerte, ami az elemzők szerint nagy hatással lehet a Peking által birtokolt hatalomra a mobilinternettől a mesterséges intelligenciáig.
Szabályozás, chipek a fókuszban
Kína terve, hogy folytatja az önellátás témáit olyan területeken, mint a félvezetők. A dokumentum más területeket is tartalmaz, mint például a számítási felhő, az adatközpontok építése és a határokon átnyúló e-kereskedelem.
Peking emellett ígéretet tett a hazai technológiai szektor szabályozási felügyeletének folytatására. Az elmúlt évben Kína szigorította az internetes cégek szabályozását, és új törvényeket hozott többek között a trösztelleneségről vagy az adatvédelemről.
Az Állami Tanács dokumentuma szerint meg fogják vizsgálni a „digitális gazdaság fenntartható és egészséges fejlődésével” összeegyeztethető irányítási módszerek kidolgozását. Peking azt is közölte, hogy tisztázza a különböző szabályozó hatóságok felelősségét, és megerősíti a különböző hatóságok közötti együttműködést.