Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 28

Fontos fejleményekre reagálnak a keleti piacok

Eseménydús hétvégén van túl a világpolitika, amelynek első nyomait természetesen az ázsiai és csendes-óceániai piacokon láthattuk hétfőn. Miközben Afganisztán az összeomlás szélére sodródott, addig a rendkívül fontos gazdasági adatok érkeztek Kínából, illetve fontos történések vannak Japánban. 

A térség főbb piacainak idei teljesítménye. Kékkel az ausztrál; sárgával a japán; pirossal a kínai; zölddel a hong kong-i index. Július közepe fordulópontnak bizonyult, azóta az ausztrál piac ellentétesen mozog – www.investing.com

Felemás Kína és pesszimista Hong Kong 

Kínából megérkeztek a júliusra vonatkozó kiskereskedelmi forgalomra vonatkozó adatok. Ezek alapján elmondható, hogy a kiskereskedelmi eladások összesen 8,5 százalékkal növekedtek a tavalyi júliushoz képest. Mindez jóval alacsonyabbnak bizonyult a Reuters szakértőinek előrejelzéseinél, amik 11,5%-os bővülést vártak el. Ez leginkább a tech szektor által vezérelt Shenzhen Component indexére volt kihatással, amely 0,71%-ot zuhant hétfőn. 

Idő közben megérkeztek a kínai ipari termelésre vonatkozó adatok is júliusról, amelyek 6,4%-os bővülésről szóltak. Ez szintén alacsonyabb volt az elemzők által becsült 7,8%-os értéktől, azonban az összkép mégsem annyira tragikus, mint a kiskeredelem esetében. Ennek megfelelően a kérdésben jobban érintett Shanghai Composite (SSEC) index sem reagált annyira negatívan. Elmondható, hogy a value részvények dominálta SSEC oldalazott hétfőn. 

Az ázsiai feltörekvő piacokról szóló rovatunk, gyakorta egy kalap alá veszi a kínai és hong kong-i tőzsdéket. Így mivel rendkívül sok kínai központú vállalat van jelen a hong kong-i tőzsdén, ezért az anyaország gazdasági adatai a Hang Seng indexre is kihatnak. Ennek megfelelően a városállam mértékadó indexe 0,8%-ot zuhant a hét első kereskedési napján. 

És a többiek 

Tovább gyülekeznek a sötét felhők Japán felett. Az ország gazdasági adatai rendkívül lassú növekedésről szólnak, mivel az idei második negyedévben mindössze 0,3%-kal tudott bővülni a GDP. Ennél fontosabb szempont azonban a delta vírusvariáns terjedése, amelyre még egy lapáttal rátett az egy héttel ezelőtt véget ért olimpia is. A japán Nikkei 225 index 1,62%-os zuhanást produkált hétfőn. Ehhez hozzájárult a fent említett okokon túl a bankszektor hanyatlása is. Olyan részvények zuhanása indikálta az index pesszimizmusát, mint a SoftBank Group 2,1% körüli és a Fast Retailing 3% környéki mélyrepülése.  

Közben az ausztrál tőzsde még mindig külön utas a térségben, de mégis csökkent az S&P/ASX 200 hétfőn. Sydney-ben 0,61%-os esést könyveltek el a hét elején. Mindez azt jelenti, hogy augusztusban először tudott esni a tőzsde, amely mutatja a kiváló összképet az országban.