2024 november 17

Feszült helyzet – Tajvan egy kínai támadást szimulált

Csütörtök délután Taipeiben 2025. augusztus 26-a volt és a kínai hadsereg éppen egy rakétát lőtt ki a városba, ami egy lakótömböt talált el. A kínai haditengerészet hajói tömegesen gyülekeztek a tajvani-szorosban, és a háború kirobbanása elkerülhetetlenné vált. Gondolhatnánk, hogy a jelenet szürreális, azonban Tajvan népét folyamatosan rettegésben tartja Kína. Teszi mindezt annak ellenére, hogy az elmúlt hetekben a béke hírnökének szerepébe bújt. Egy olyan megállapodás megkötését segítette, amelynek értelmében Irán és Szaúd-Arábia az évekig tartó elidegenedés után folytatta a diplomáciai kapcsolatokat.

(www.shutterstock.com)

Tajvan viszont látja mi történt Oroszország és Ukrajna között és tartanak tőle, hogy Putyin egyik legnagyobb szövetségese, Hszi Csin-ping hasonló lépésre szánja majd el magát. Katonai gyakorlatok tucatját rendezte már meg Kína a szigetország közelében, többször is veszélyes területekre merészkedve. Taipei polgármestere, Chiang Wan-an arról nyilatkozott, hogy látva az orosz-ukrán háború pusztítását, fel kell készülni a legrosszabbra. A tajvani kormány rendszeresen rendez sürgősségi és katonai gyakorlatokat, teszteli a légitámadás, tűzoltás és földrengés esetén történő riasztásokat. A tegnapi nap folyamán idén először szerepelt a gyakorlatok között egy szimulált katonai csapás is.

Kína haragja – tényleg képes lenne lerohanni Tajvant?

A gyakorlatok, amelyeket májusban és júniusban hetente tartanak Tajvan nagyobb városaiban azt is jelzik, hogy a tajvani hatóságok rájöttek, hogy javítaniuk kell a civilek védelmén. Kína évtizedek óta elutasítja Tajvan önállóságát, és szeretné a Kínai Népköztársasághoz csatolni. Bár ezt békésen akarja megoldani, nem zárta ki az erőszak alkalmazását sem, amely teljes körű inváziót jelentene. Az Irán és Szaúd-Arábia közti kapcsolatok helyreállítása után múlt héten  Hszi Csin-ping elnök telefonon beszélt Zelenszkij ukrán elnökkel, és ígéretet tett, hogy Peking teljes mértékben a béketárgyalások előmozdítására összpontosít majd. Nehéz elképzelni, hogy ilyen törekvések után zavart szeretne saját háza tájékán, azonban a szakértők a legvalószínűbb időszaknak, amikor Kína támadást indíthat a 2025-2027-es intervallumot tekintik. Egy lehetséges összecsapás rémisztően közel van. Bár ebbe még az Egyesült Államoknak is lesz beleszólása. Kínának számolnia kell azzal, hogy hasonló szankciókkal súlytják majd, mint Oroszországot, illetve akár Amerika is harcba szállhat a szigetország függetlenségéért.

Forrás: theguardian.com

Címlapkép: Shutterstock