Ez történt a legnagyobb olajimportőrrel
A befektetési bankok nem várják a kínai gazdaság fellendülését. Körülbelül egy hét alatt, több befektetési bank is csökkentette Kína gazdaságának növekedési előrejelzéseit, mivel a koronavírus erős terjedése további lezárásokat vont maga után. Sanghaj, amely Kína pénzügyi és gazdasági központja is, további lezárással kell, hogy számoljon. A CNBC által nyomon követett kilenc pénzügyi vállalat új medián előrejelzése 4,5 százalékos kínai GDP-növekedést jósolt a teljes évre. Ez jóval az 5,5 százalékos hivatalos kormányzati célkitűzés alatt van. Az előrejelzések alsó végén Nomura volt, 3,9 százalékos előrejelzéssel, a korábbi 4,3-hoz képest.
Ellátási sokk az egész gazdaságban
Az energiapiacok is nagyon hevesen reagáltak a hírekre. Kína a világ legnagyobb olajimportőre, tehát egy ekkora gazdaságban bekövetkezett lassulás nagyban befolyásolná a keresletet is. A lezárások miatt a kereslet már most is kisebb, és az olajtermelők értékes exporttól esnek így el. A kisebb enyhülés azonban jót tesz az olajpiacoknak, hiszen már több hete elképesztően magasan vannak az árak. Bár Biden terve nem bizonyult hosszú távú megoldásnak az árfolyamok hűtésében, ez a mostani helyzet nagyobb húzóerővel hat a piacokra. Szignifikáns változást váltott ki a lezárások és a lassuló gazdasági fejlődés híre hétfőn, amikor az olaj 2 dolláros szakadékkal kezdte meg az újabb heti kereskedést. Ezt követően tovább csúsztak az árfolyamok. A koronavírus megfékezésére alkalmazott zéró-covid stratégiák aggodalmat váltottak ki a kereskedők közt, hiszen ez miatt hatalmas mennyiség eshet ki a szokásos keresletből, ezzel enyhítve a piac szűkösségét. Bár az olajárak továbbra is nagyon magasan vannak, 100 dollár környékén, a márciusi rekordok óta vagy 25 százalékot csökkentek már. Láthatjuk, hogy a szigorúan érvényesített zéró-covid stratégia nagy ellátási sokkot okoz a teljes gazdaság számára, különösen a teljes vagy részleges lezárás alatt álló városokban.
Motor nélkül is fejlődhet a gazdaság?
Sanghaj Kína pénzügyi és gazdasági központja, amely a világ legforgalmasabb kikötőjének ad otthont. A régió az egyik legsúlyosabban érintettek közé tartozik, és 2020 márciusa óta a legsúlyosabb járvánnyal küzd. A körülbelül egy hónappal ezelőtt kezdődött kétrészes lezárás elhúzódott. A fővárosban, a pekingi nagy üzleti negyedben hétfőn megkezdődött egy három napos tömegvizsgálat. Az esetszámokban bekövetkezett hirtelen emelkedés fékezése érdekében lezárták a nem alapvető vállalkozásokat.
Az 5,5 százalékos gazdasági növekedés elérése tehát kérdéses, és egyre inkább lehetetlenné válik. A várakozások ellenére, mely szerint a vezetők mindent meg fognak tenni a cél elérése érdekében, a valóság mást diktál. Wang Tao közgazdás elmondta, hogy a cél kitűzése még a háború és az új hullám előtt volt. Ezek nagyban megnehezítették az ország helyzetét, és van az a szituáció, amikor egyszerűen nem lehet tartani a kitűzött célt. Valószínűleg a halálesetek csökkentése és az egészség bebiztosítása továbbra is prioritást fog élvezni a gazdasági növekedés felett.
Enyhítések ellenére sokan még mindig nem tudnak eljutni a munkahelyekre
Múlt héten a hatóságok bejelentették a 666 vállalat fehér listáját, amelyek elsőbbséget élveznek a munka újraindításához. Nagy lépésnek számított ez az ország részéről, hiszen erősen ragaszkodtak eddig a zéró-covid stratégiához, azonban egyfajta enyhítésre már szükség volt. A külföldi vállalkozások most azért küzdenek, hogy a hetekig tartó sanghaji lezárások után visszahozzák a munkavállalókat a gyárakba. Szerintük a lista egy lépés a helyes irányba, de a munkavállalók több, mint felénél nehézségekbe ütköznek a lezárási korlátozások miatt. Sanghaj délkeleti metropoliszában március végén kezdődött lezárások hatottak legjobban a mindennapi életre, valamint a külföldi vállalkozások és ellátási láncaik működésére. A város a kínai GDP 3,8 százalékáért felel, ezért a további kimaradások még rosszabb helyzetbe hozhatják az országot. Csapatokat küldtek, hogy a 666 vállalat zökkenőmentes működését bebiztosítsák.
Az élelmiszerfelvásárlás Pekingben is megkezdődött
A pekingi lakók elkezdtek élelmiszert felvásárolni a rettegett koronavírus lezárások előtt, hiszen arra számítanak, hogy hasonló sorsra juthatnak, mint Sanghajban. A félelmet az keltette, hogy a város legnagyobb kerülete, Csaojang hétfőn megkezdte a lakosok tömeges tesztelését. A lakosoknak két napos időközönként három tesztelési körön kell majd átesniük. Kedd és szombat között a tömeges tesztelési rendszert 10 másik kerületre bővítik, jelezték a helyi tisztviselők.
Forrás: cnbc.com; dw.com
Címlapkép: Shutterstock