Bemutatták a nagyágyút – Tajvan brutális drónarzenált villantott
Az orosz-ukrán háború nagyon jó példát állított Tajvan elé, aki mostanra már egyre nagyobb nyomás alá került, miközben a világ két legnagyobb gazdasága harcol a szigetország hovatartozása felett. Peking és Tajpej kapcsolata mélypontra jutott. Az erőfitogtatás eddig Kína részéről volt megszokott, most azonban Tajvan is bemutatta a legújabb, hazai fejlesztésű katonai drónjait, melyekkel védelmi képességüket kívánják javítani ebben a feszült helyzetben.
Milyen tűzerővel rendelkezik Tajvan?
Öt új típusú katonai drónt villantott kedden a tajvani állami tulajdonú katonai fegyverfejlesztő. Az új drónok különböző méretűek, és fel vannak szerelve harci és felderítői képességekkel.
Eric Chi, az Aeronautical Systems Research Division igazgatója elmondta, hogy az új globális háborús trendek miatt kezdték el az ország katonai erejének aktív fejlesztését. Ezen felül Kína egyre nagyobb nyomást gyakorolt rájuk. A szunnyadó óriás rendszeresen küld repülőgépeket és haditengerészeti hajókat a tajvani-szorosba.
Olaj a tűzre – Kína és az USA is egymásnak feszült
Xi Jinping elnök a Kínai Népköztársaság területének részeként tekint Tajvanra. Az Egyesült Államok viszont Tajvan szuverenitásáért küzd, és képes lenne harcba szállni Kínával. Xi már többször is jelezte, hogy szükség esetén akár erővel is, de ellenőrzése alá szeretné vonni a szigetországot.
A vádaskodás és az erőfitogtatás a két nagyhatalom között több hónapja húzódik. Nem meglepő, hogy eközben Tajvan is elkezdte fejleszteni a nagyon kis létszámú, de alapvetően modern hadseregét.
Az USA többször is provokálta Kínát, kezdve az augusztusi Nancy Pelosi látogatással. Továbbá azzal is vádolta Kínát, hogy készen állnak fegyvereket szállítani az oroszoknak, és elítélte az oroszokkal kötött „korlátlan barátságukat” is. A múlt héten Kína kifakadt és csúnyán odaszólt az USA-nak. „Az Egyesült Államok halálos fegyvereket küldött az ukrán csatatérre és fokozta a feszültségeket, miközben hamis és rosszindulatú vádakat terjeszt Kínáról.” A két nagyhatalom közti kapcsolat rég nem látott mélységbe került.
Tajvan nagymértékben támaszkodik az amerikai fegyverekre, hogy megőrizze védelmi képességeit az egyre erősebb Kína ellen. Az amerikai fegyverszállítás tehát Ukrajna után Tajvan részére is megtörtént. Már a hónap elején a Biden-adminisztráció jóváhagyott a becslések szerint egy 619 millió dollár értékű fegyvereladási csomagot.
Forrás: edition.cnn.com; portfolio.hu
Címlapkép: Shutterstock