Az ázsiai piacok ellenállnak – egyelőre…
A két legnagyobb indiai értéktőzsdén, elsőre indokolatlannak tűnő optimizmus uralkodik. Az ázsiai ország minden egyes nap a beazonosított fertőzöttek magas számaival sokkolja a világot. Ennek ellenére növekednek a tőzsdei indexek, és a folyamat nem látszik megtörni. Az indiai piacok ellenállnak a rendkívül súlyos járványhelyzetnek, egyelőre.
Pandémia-faktor
Indiában az első hullám idején (2020 június-december) az egy nap alatt regisztrált fertőzöttek száma 100.000 fő volt. Akkor a kimagaslóan súlyos méreteket öltő járványhelyzetnek, képes volt ellenállni az ország. Az igazolt betegekhez képest, a halálozások napi száma nagyjából 1.000 fő volt ősszel az ázsiai államban. Ezen időszakban bebizonyosodott, hogy az indiai egészségügyi rendszerbe, és a rendkívüli népsűrűségbe kódolva van egy esetleges nagyobb hullám.
A sejtés sajnálatos módon beigazolódott. A jelenleg is tartó második hullám során naponta uszkve 400.000 fertőzöttet regisztrálnak. A napi halálozási adatok pedig 4.000 főről számolnak be. A magas számokat egyértelműen az indiai vírusmutáns okozza. A helyzeten pedig az oltások ügye sem segít. Indiában kétféle oltás elérhető, amelyek mindegyikét az országon belül állítják elő. Az egyik az AstraZeneca oltóanyaga, amelyet a Serum Institute gyárt, míg a másik a Bharat Biotech fejlesztése. Havonta az állam nagyjából 70 millió dózist képes előállítani. Az oltási kampány április elején kapcsolt magasabb fokozatba, akkor egy nap alatt 3,5 millió adagot tudtak beadni. A kezdeti lendület azóta lankadni kezdett, jelenleg átlagosan 1,3 millió vakcinával oltanak naponta. Viszonyításképp, az országot több, mint 1.300 millióan lakják.
Tőzsdei indexek és nyugati segítség
A két legnagyobb indiai tőzsde főbb indexei rendkívüli korrelációt tanúsítanak. Az egyik ilyen a BSE Sensex indexe, amely a mumbai tőzsdén jegyzett 30 legnagyobb vállalatot foglalja magába. A másik, a Nifty indexe, amely a Nemzeti Értéktőzsdén (NSE) jegyzett 50 legnagyobb céget tartalmazza. Néhány társaság mindkét piacon rendelkezik kibocsátott részvényekkel, így az együtt mozgás nem példátlan.
Ami az idei évet illeti, a BSE Sensex 30 nagyjából 3%-os pluszban van. Az új vírus variáns és az elsöprő második hullám ellenére ez óriási szónak tekinthető.
Az előbbinél egy fokkal még jobban teljesít idén a Nifty 50, amely eddig 7%-ot emelkedett 2021-ben.
A befektetők egyértelműen hosszútávon gondolkodnak. Habár a járványhelyzetük ellenére nagy szó az emelkedés, a lényegi kérdések csak most következnek. Az átoltottság növekedéséhez szüksége lesz az országnak külföldi vakcinákra is. Ezügyben előrelépést jelenthet a múlthéten bejelentett amerikai törekvés. Ami viszont a középtávot illeti, a magas olajárak és az növekvő import nagy nyomást helyezhet a rúpiára, amit a tőzsdék is megérezhetnek.