2025 január 10

A világjárvány nem ért véget, sötét időszak jöhet 2023-ban

A szakértők szerint a világ második legnagyobb gazdaságában eluralkodott vészhelyzet miatt a világ többi része is visszakerülhet a kiindulópontra a pandémia elleni küzdelemben. A kórházakat túlterhelték, a hullaházak megteltek és a java még csak most jön. Kínában óriási káosz uralkodik, mióta a kormány a korlátozások enyhítésére kényszerült. Az egészségügy nem volt felkészülve a nyitásra és a gyenge immunitás, valamint az alacsony oltási arány csak rontja a helyzetet. A legrosszabb forgatókönyvek szerint akár egymillió ember halálát is okozhatja a fertőzés az elkövetkező hónapokban. A hiányos információk azonban tovább nehezítik a világ többi országát a felkészülésben. Eddig büszkén számoltak be az alacsony fertőzési és halálozási számokról. Most viszont kínai kormánytól való hiteles információk hiányában a szakértők is csak találgatni tudnak, ami a hullám méretét és súlyosságát illeti. Úgy tűnik, hogy a kínai kormánytól származó adatok már nem megbízhatók. Hivatalosan Kína a decemberi hónapban a vírus miatt mindössze 12 halálesetről számolt be.

(www.shutterstock.com)

Kijelentették ugyanis, hogy csak azokat számolják bele a statisztikába, akik a fertőzéshez közvetlenül kapcsolódó légzési elégtelenségben halnak meg. Így kihagyják azokat, akik azért haltak meg, mert a covid-19 súlyosbította az alapbetegségeket, esetleg szív-vagy májelégtelenséget okozott. Azonban hiába vannak módosítva a számítások, vagy akár titkosítva a számok, a szakértők szerint a terjedés sebessége sokkal magasabb értékekre enged következtetni. Vannak arra utaló jelek is, hogy a tisztviselők nyomást gyakorolnak az orvosokra és a krematóriumokra, hogy ne sorolják be még a légzőszervi haláleseteket sem vírussal kapcsolatosnak. Az ilyen hírek viszont csak nagyobb pánikot keltenek a világ többi részén, és nehezítik a helyzet kezelését. Több ország is már intézkedéseket vezetett be a Kínából érkező utasokkal szemben. Negatív tesztre van ugyanis szükségük, ha az Egyesült Államokba, Olaszországba vagy Japánba szeretnének utazni.

(www.shutterstock.com)

A kórházak összeroskadnak a nyomás alatt, az emberek a hagyományos orvosláshoz fordulnak

Megfelelő egyészségügyi háttér nélkül az emberek a hagyományos orvoslás felé kezdtek el hajlani. Ez miatt viszont a hagyományos kínai orvoslás és egyes gyümölcsök árai is elkezdtek emelkedni. A láncreakció tehát elkezdődött. Ebben a hónapban egy pekingi élelmiszerboltban 13 jüant, azaz 1,86 dollárt fizettek két citromért, ami körülbelül kétszerese a tipikus árnak. Ez mellett a jelentős mértékű megbetegedések újabb leállásokat okoznak az ellátási láncokban, illetve a gazdasági fejlődésben. A gyümölcskonzervek közül az őszibaracknál láthattunk jelentős mértékű keresletváltozást. A jelentések szerint az őszibarack értékesítése majdnem 900 százalékkal nőtt heti viszonylatban. A hagyományos kínai orvoslást segítő kínai gyógyszeripari vállalatok részvényei a hónap elején az elmúlt év legmagasabb szintjét érték el.

(www.shutterstock.com)

Globális recessziós félelmek

Az év utolsó hónapjában a feje tetejére álltak a dolgok Kínában, merőben más képet festve ezzel a 2023-as év kezdetéről. Az emberek egészsége mellet egy potenciális globális recesszió miatt is aggódhatunk. Az év elején nagy részben még a kereskedelem hajtotta a kínai gazdaságot, mivel az ország áruinak emelkedő árai és a gyengébb valuta fellendítette az exportot. Az elmúlt hónapokban azonban a kereskedelmi ágazat, amely a kínai GDP-nek mintegy ötödét teszi ki, és 180 millió munkahelyet biztosít, a lassulás jeleit kezdte mutatni.

down
(www.shutterstock.com)

A 2022-es év nem sikerült Xi Jinping tervei szerint, hiszen a gazdaság teljesítményét elhomályosították a folyamatos lezárások. Nem kezdett el zsugorodni a gazdaság azonban a kitűzött 5,5 százalékos céltól jócskán elmaradtak. A tüntetések és a rossz gazdasági teljesítmény végül arra kényszerítette Xi-t, hogy enyhítsen a szabályokon. Most viszont úgy tűnik, hogy Kína átesett a ló másik oldalára. A múlt hónapban a kimenő szállítmányok éves viszonylatban 8,7 százalékkal csökkentek. Ez a legrosszabb teljesítményt jelentette 2020 februárja óta, amikor a kínai gazdaság szinte teljesen leállt. A világ többi országa is recesszióval néz szembe, mivel a politikai döntéshozók továbbra is emelik a kamatlábakat a növekvő infláció ellen. A 17 trilliós gazdaság irányítása azonban napról-napra egyre nehezebbé válik.

Forrás: japantimes.co.jp; index.hu; cnbc.com

Címlapkép: Shutterstock