2024 október 05

A lezárások ellenére Kína győzelmet szeretne

Kína hosszú távú terve a vezető gazdasági szerep átvétele az Egyesült Államoktól. A tavalyi év azonban nagyban lelassította az ország gazdasági fejlődését. A fejlődés eddigi motorja, az ingatlanpiac mély strukturális problémákkal küzdött, amelyre egy vezető gazdaságot nem lehetett volna felépíteni. Ezért a vezetők elhatározták, hogy lecsapnak erre a területre, és mélyen belenyúlnak a szerkezetébe. Így is történt, és a kockázatos hitelfelvételek miatt több ingatlanfejlesztő is bajba került, hiszen nem tudták fedezni az adósságukat. Egyik legjelentősebb példája az Evergrande 300 milliárd dolláros adóssága volt. A gazdaság tehát ez miatt lelassult. A 2022-es évre már egy 5,5 százalékos növekedési célt tűztek ki.

(www.shutterstock.com)

Most azonban a járvány és a háború volt az, ami lassította az országot. Természetesen ilyen helyzetben az egészség az első, azonban a lezárások ellenére Xi szeretné Amerikát megelőzni az idei GDP adatokban, hogy dominanciájukat demonstrálják. Az elmúlt hetekben tartott találkozókon elmondta a vezető gazdasági és pénzügyi tisztviselőknek, hogy fontos a gazdaság stabil növekedésének biztosítása. Fontos megmutatni, hogy Kína egypártrendszere kiváló alternatívája a nyugati liberális demokráciának, és hogy az Egyesült Államok mind politikailag, mind gazdaságilag hanyatlik.

A fő lépések megtétele

A kínai kormányzati ügynökségek a nagy építési projektek felgyorsítását tervezik, és tárgyalnak, a gyártás, a technológia, az energia- és az élelmiszer ágazatok fellendítéséről. Ezen felül kuponokat bocsát majd ki az egyének számára a fogyasztói kiadások ösztönzése érdekében. „A hatóságoknak gondoskodniuk kell arról, hogy a második negyedévben a gazdasági növekedés üteme több mint 5 százalékra térjen vissza, ami különösen fontos annak megalapozásához, hogy az ország elérje a várt 5,5 százalékos célt,” jelentette ki Wang Yiming, a kínai központi bank monetáris politikai bizottságának tagja. 

(www.shutterstock.com)

Ennek ellenére sok közgazdász szkeptikus abban, hogy a cél elérhető-e mindaddig, amíg Peking ragaszkodik a zéró-covid megközelítéséhez. Ezzel rontva a fogyasztói kiadásokat és az ipari termelést egy olyan gazdaságban, amely már amúgy is az ingatlanpiaci visszaeséssel küzd. Sanghaj, Kína legnépesebb városa, pénzügyi és kereskedelmi központja továbbra is szigorú korlátozások alatt áll, mivel a hatóságok küzdenek a járvány megfékezéséért, ezzel emberek millióit otthon tartva. Ez természetesen nem jelent jót a gazdaság számára.

Forrás: wsj.com

Címlapkép: Shutterstock