A kötvénytulajdonosok segítségéért kiált a Kaisa Group
A Kaisa Group valószínűleg nem nyeri el a kötvénytulajdonosok jóváhagyását. Jövő héten esedékes 400 millió dolláros kötvény lejáratának meghosszabbítására, mondták az elemzők. A Kaisa felvetése, hogy késleltesse a kötvény lejáratát 18 hónappal, a növekvő hitelező aggodalmak hátterében jött létre, amely Kínai ingatlanfejlesztők azon képességét vonja kétségbe, hogy meg tud-e felelni a rövid távú offshore visszafizetési kötelességeinek. Néhány fejlesztő október végén felhívta a szabályozók figyelmét, mivel többen is kérték az offshore kötvények lejáratának kiterjesztését vagy adósságaik miatt szerkezetátalakításokat vállaltak. Eközben egyre több vállalat mulasztotta el fizetési kötelezettségeit az ágazatban.
Az ingatlanfejlesztő számára szinte kivitelezhetetlen lesz a terv megvalósítása
A Kaisa Group-nak legalább a saját kötvénytulajdonosai 95 százalékát beleegyezésre kell rávenni ahhoz, hogy a december 7-én esedékes 400 millió dolláros, 6,5 százalékos kamatlábbal rendelkező fizetési kötelezettségét eltolják 18 hónappal, 2023. június 6-ra, és a kamatláb változatlan maradjon. Legalább egy kötvénytulajdonos már kifejezte nemtetszését egy levélben, ahol leírták, hogy a Kaisa ajánlata elfogadhatatlan, és nagyon jól illusztrálja, hogy a vállalat nem hajlandó kézenfekvőbb megoldások mérlegelésére és a jelenlegi rövid távú likviditási kihívásainak kezelésére. A Kaisa-nak küldött levélben említett kötvénytulajdonosok csoportja „türelmét” felajánlotta a társaságnak, hogy késleltesse a visszafizetést a tárgyalások folytatásához. Egyes források szerint azok a kötvénytulajdonosok, akik az adósság 50 százalékának tulajdonosai, 2 milliárd dollár adósságfinanszírozást ajánlottak fel a kínai cég számára, hogy segítsenek elkerülni egy mulasztást.
Az ország ingatlanszektora elindult a lejtőn, de van még remény
Kaisa a második legnagyobb dollárkötvény kibocsátója Kínának az ingatlanfejlesztők között, az Evergrande után, amely egyszer Kína legkelendőbb fejlesztője volt, de most az ország építőparában tapasztalt készpénzhiány főszereplője. Egy sor másik kínai fejlesztő is farkasszemet néz az offshore adósságok tömkelegével, amelyek a következő néhány hónapban esedékesek. Néhány cég nehézségekkel küzd, hogy eszközeik egy részét készpénzre váltsák. Annak ellenére, hogy az ágazatban az adósság felhalmozódása után a hatóságok bekeményítettek és betiltották a túl kockázatos hitelek felvételét, egyes fejlesztők most képesek friss hiteleket felvenni a hazai piacon. Három fejlesztő is tervez részvényeket eladni, 2,8 milliárd dollár összegben, ezzel is jelezve, hogy Peking részben enyhíti az ágazat korlátozásait.
Forrás: reuters.com