2025 január 10

A járvány utáni szabadság árnyoldala

Az eddig alkalmazott zéró-covid politika visszahúzta teljesen a 17 trilliós gazdaság fejlődését. Most, hogy Kína végre elkezdte visszaszorítani a tömeges tesztelés, a lezárások és a karanténok keverékét, gazdasága kényes időszakba lép, amikor számos kihívással kell szembenéznie. Ilyen problémáknak lehet nevezni például a növekvő esetszámokat és az óvatos fogyasztói hangulatot. Egyes elemzők szerint nem valószínű, hogy a fogyasztók költekezése gyorsan felélénkül, miután ilyen sokáig el voltak fojtva. Kínában ugyanis a vírus első hulláma óta nagy szigorral kezelték az egyes eseteket. Volt, hogy teljes lezárást szabtak ki az olyan nagyvárosokra is, mint például a 25 millió lakossal rendelkező Sanghaj. Az ilyen korlátozások természetesen jelentősen visszafogták a világ második legnagyobb gazdaságának fejlődését. Xi Jinping elnök komoly veszéllyel nézett szembe. A vezető gazdasági pozícióért folytatott harcban az USA növelni fogja előnyét, ha így folytatják. Ezen felül belső nyugtalanság is volt az országban. Több városban is tüntetések sorozatáról számoltak be. Ezen jelenség pedig szokatlan volt eddig az országban. Ez is jól mutatja, hogy az elnyomás már milyen méreteket öltött az országban.

(www.shutterstock.com)

Bajban van a gazdaság motorja – gyengül a kereslet

A kínai gyárak, amelyek az ország és a világgal folytatott kereskedelem motorjai, a kulcsfontosságú kereskedelmi partnerek, például az Egyesült Államok és Európa gyengülő keresletével szembesülnek, hiszen mindketten a recesszió szélén állnak.

(www.shutterstock.com)

A felépülés is nehezebb lesz Kínának. A nyugati gazdaságoknak a pandémiás intézkedések után fellélegeztek és a fogyasztók elkezdtek költekezni abból a pénzből, amit a lezárások alatt felhalmoztak, illetve az államoktól kapott segélyekből. Ez Kínában kicsit másképp fog kinézni. Néhány apróbb önkormányzati program kivételével, amelyeken kuponokat osztottak ki a helyiek kiadásának fedezésére, a kínai kormány nem osztott kiegészítő segélyeket a háztartásoknak. Peking inkább az infrastruktúra építésére és az ipari támogatásokra költött. Ez miatt az ország helyzete várhatóan lassabb ütemben fog javulni, mint nyugaton. A hírek szerint magánvállalatok csökkentették a kiadásokat, az emberek nagy része pedig inkább otthon marad, és spórolni fog.

Forrás: nytimes.com

Címlapkép: Shutterstock