A háború igazi „győztese”
Egyre világosabbá válik, hogy Kína gazdasága jelentős szembeszéllel kell, hogy megbirkózzon. A problémák az elmúlt 2 évben folyamatosan csak gyűltek, melyek nagy részér Peking saját magának okozta. A zéró-covid stratégiai hozzáállás továbbra sem bizonyult megfelelőnek. Ezen felül nagy károkat okozott az adósságbuborék az ország túlinflált ingatlanszektorában, amely végül több cég látványos összeomlásához is vezetett. Közben Oroszország inváziója Ukrajna ellen egyre feljebb tornázza a globális élelmiszer- és energiaárakat.
Kína nagy figyelemmel követi, hogy az országok hogyan reagálnak Oroszország ukrajnai inváziójára, arra a napra tekintettel, amikor majd akár katonai lépéseket tehet Tajvan ellen. Nemcsak a nyugat katonai, hanem a gazdasági válaszát is figyelemmel kísérik. Látva az Oroszországra gyakorolt gazdasági és pénzügyi nyomást, Kína terve lehet, hogy sokkal ellenállóbbá tegye gazdaságát a hasonló szankciókkal szemben.
Milyen tanulságok segíthetik Kína fejlődését?
Peking számára egy nagyon fontos tanulsága az orosz támadásnak a világgal való erősebb integráció, közben a nyugattól való függés csökkenése. Ahol az önállóság még nem lehetséges, például a high-tech ágazatban, ott feladata, hogy továbbra is az önellátás kiépítésére koncentráljon. Még jóval az oroszok inváziója előtt, Kína már lépéseket tett, hogy pénzügyi rendszerének védelmét bebiztosítsa, többek között az alternatív fizetési rendszerek segítségével. A Moszkva elleni szankciók csak megerősítésként szolgáltak, hogy jó megközelítést választottak.
A központi bankok szankciója különösen aggasztó Kína számára, megmutatva, hogy egy jelentős devizatartalékkal rendelkező ország továbbra is sérülékeny, ha több nagy ország összehangolt szankciójával szembesül. Természetesen a kínai és orosz gazdaságot nem lehet összehasonítani. A Kínával folytatott kereskedelem 2020-ban a globális kereskedelem több mint 13 százalékát adta, amely körülbelül nyolcszorosa Oroszországénak. A világ országai sokkal szorosabb gazdasági kapcsolatban vannak Kínával. Mivel a szankciók gazdasági költségeket okoznak az őket kiszabó országok számára is, ezért a legtöbb ország és vállalat vonakodni fog attól, hogy Kínával szemben szankcionáljon.
Sokat tanulhatott tehát eddig az oroszok helyzetéből Kína, nagy kérdés, hogy ezeket az információkat hogyan fogja hasznosítani.
Forrás: thenewslens.com; foreignpolicy.com
Címlapkép: Shutterstock