2025 január 10

37 millió fertőzés egy nap alatt – újra átélhetjük a rémálmot

Szinte pontosan három évvel ezelőtt a vuhani kórház szemésze, Li Wenliang titokzatos betegségre figyelmeztette kollégáit. Később behívták a rendőrségre és súlyos díjat fizetett a „pletykák” terjesztése miatt. 2020 februárjában halt meg covid-19 fertőzésben, de addigra már a 11 milliós kínai város teljes lezárás alá került. A vírus terjedése ekkor már messze túlmutatott az ország határain.

(www.shutterstock.com)

Ilyen népességű országnak viszont nincs egyszerű dolga a hullám megfékezésében, ezért az elmúlt majd három éven keresztül Kína másoktól eltérően komoly szigort alkalmazott a vírus megfékezése érdekében, amelyet zéró-covid stratégiának neveztek el. Sokáig jól is működött, és az ország büszkén hozta nyilvánosságra az alacsony fertőzöttségről szóló jelentéseit. Az emberek egészségének megőrzése prioritás volt a kormány szemében. Azt sem bánták, ha teljes városokat kellett lezárni. Az egyik ilyen elrettentő példa, amikor a kereskedelmi és pénzügyi központ, Sanghaj 25 millió lakosának mozgását korlátozták több héten keresztül. Idén eljött viszont az a pont, amikor nem volt választása Xi elnöknek, lépni kellett.

Az enyhítések miatt már teljes a káosz Kínában

Talán nem egyedül a tavalyi év végén tapasztalt szokatlan utcai tüntetések voltak a változás kiváltói, de nem hagytak kétséget afelől, hogy az emberek és a gazdaság is a szakadék szélén állt. Bár az egészségügy nem volt felkészülve egy nyitásra, Xi elnöknek nem volt választása, enyhíteni kellett a korlátozásokon. A vírus kezdetekor nemcsak Peking hibázott, az országok nagy része nem volt képes megfelelően kezelni a terjedést. A kérdés az, hogy három év után miért ismétli meg ezeket a hibákat Kína?

(www.shutterstock.com)

Az esetek száma egyetlen decemberi nap alatt közel 37 millió fertőzéssel nőtt, az Egészségügyi Hatóság becslései szerint, amely nagyjából megegyezik Kanada lakosságával. A kínai állampolgárokat egyedül hagyták, miközben hiány van alapvető gyógyszerekből, kórházi ágyakból, és a krematóriumok is megteltek. Az egészségügyi személyzet betegen is dolgozik. Ez most már egy olyan egészségügyi vészhelyzet, amelyet még felmérni sem tudunk, mert az ország nem szolgáltatja a napi esetszámokat. Kína teljes egészségügyi káoszba fulladt, és egyelőre nem látni a fényt az alagút végén.

Forrás: bloomberg.com

Címlapkép: Shutterstock