2025 január 11

Ezektől omolhat össze most a tőzsde – íme a legfőbb kockázatok!

Olyan régóta mutatnak kisebb szüneteket leszámítva konstans emelkedést az irányadó nemzetközi részvényindexek, hogy már lassan minden piros gyertya meglepőnek számíthat. A kitörő optimizmus több, egyébként maximálisan reális okra is visszavezethető: ilyen például a járvány utáni gazdasági felpattanás, a nagy jegybankok laza, piacokat támogató monetáris politikája. A kockázatok azonban nem tűntek el a tőzsdéről, és bár nem mindegyik bekövetkezésére van nagyon nagy esély, időnként érdemes áttekinteni a főbb rizikófaktorokat is a piacokon. Cikkünkben most ezzel próbálkozunk!

Koronavírus – régi mese

Sajnos még több, mint másfél évvel a koronavírus vuhani elterjedése után sem hagyhatjuk ki a főbb kockázatok közül a koronavírus terjedését. Bár az oltás, azaz a legfőbb és valószínűleg egyedül igazán lehetséges megoldás már rendelkezésre áll, úgy tűnik, hogy az eddigieknél jóval agresszívabban terjedő delta mutáns felülírhatja a gyors kilábalással kapcsolatos reményeket. Láthatjuk, ahogyan az egészen magas lakosságarányos átoltottságot felmutató Izraelben is terjed a járvány. Rossz hír, hogy az oltatlanok körében jelentős tüneteket okoz továbbra is a vírus, ami az egészségügyi ellátórendszert veszélyeztetheti. Az egyre magasabb átoltottság miatt azonban a betegek közül egyre kevesebben kerülnek súlyos állapotba.

A vakcina talán végképp megoldja a víruskérdést (www.shutterstock.com)

A jó szcenárió egyértelműen az lenne a piacok számára, ha a koronavírus mostani és esetleges későbbi fellángolásai egészségügyi problémává válnának kizárólag, és újabb lezárások nélkül lehetne legyőzni a járványhullámokat. Rosszabb esetben mégis akkora problémát okoz a delta (vagy az ez utáni) variáns, hogy azzal a harcot csak újabb lezárások által lehet felvenni. Emiatt ha nem is kezdődne minden a legelejétől a vírussal kapcsolatos védekezés terén, megdőlne a piacok azon mostani hite, miszerint már most sem kell foglalkozni a pandémiával. Ennek megjóslása szinte lehetetlen még egészségügyi szakemberként is, de az jól látszik már most, hogy még egy ideig biztosan velünk marad a COVID-19, mint lehetséges kockázati tényező.

Infláció – objektív félelem

A koronavírussal kapcsolatban azért a 2020-as évben, vagy a 2021-es év elején láthattuk, hogy a piacok számára egy eléggé szubjektíven felfogott kockázat. Képes volt ugyanis szinte a teljes befektetői társadalom figyelmen kívül hagyni a vírus által okozott brutális gazdaági visszaesést, és a tőzsdék már akkor a közelgő nyitásra és felvirágzásra gondoltak, amikor ez még a kanyarban sem volt. A másik jelentős, esésre okot adó tényezőt, az inflációt azonban már nem lehet így kezelni.

Az inflációs félelem talán a legnagyobb kockázat (www.shutterstock.com)

Ha tartósan magas marad a nyitás miatti keresleti robbanás, valamint a fiskális és monetáris segítő intézkedések által okozott pénzromlás, akkor a jegybankok kénytelenek lesznek közbeavatkozni az árstabilitás érdekében. Hiszen ez a legfőbb mandátumuk, és a tartósan magas infláció jelentős bizonytalanságot okozna. Márpedig a folyamat leginkább csak monetáris szigorítással törhető le, amit az MNB idehaza már el is kezdett. Ha a Fed esetében is hasonló lépésre szánják el magukat a döntéshozók, az érzékenyen érintheti a piacokat. Az, hogy vannak-e olcsó hitelek és nagyobb pénzmennyiség, ugyanis már elég objektív tényező, és nem lehet a hangulat függvénye. Nem véletlen, hogy a májusi és júniusi lejtmenetek is alapvetően az inflációs félelmekből származtak, ha nem is voltak túl tartósak.

Technikai tényezők

Nem szabad elfeledni azt sem, hogy alapvetően a tőkepiacok is leginkább ciklikus mintát követnek. Emiatt a mostani jelentős optimizmus, és ezáltal gyakran fellépő technikai túlvettség következménye könnyen lehet egy technikai jellegű korrekció. Az előrejelzés ebben az esetben nyilván nem könnyű, hiszen nagyon magasan álló indikátorok esetén is lehet még tovább emelkedni, ahogy azt számtalan esetben láthattuk.

Afgán konfliktus

Ahogy rövid összefoglalónkban is jeleztük, egyre jelentősebb nemzetközi figyelem övezi az Afganisztánban zajló tálib hatalomátvételt. Jelenleg ennek a tőzsdére gyakorolt hatása csekély lehet, ugyanakkor a helyzet rosszabbra fordulása okozhat negatív tőkepiaci hangulatot. Bár a jelentős hatás esélye kicsi, érdemes figyelembe venni, hogy általános optimizmust rombolják általában a katonai konfliktusok.

Egy katonai konfliktus lehetősége is kockázat lehet a piacok számára (www.shutterstock.com)

Itt a világvége? Bár a fenti négy azonosított tényező igen negatív jövőképet fest, fontos tudnunk, hogy ezek csupán lehetőségek. Sokszor láthattuk azt, hogy a negatív irányú kockázatok ellenére is akár jelentősebb szárnyalásba is kezdtek a tőzsdék – ezzel fokozva egy esetleges esés intenzitását, de végül mégis elkerülve azt. A döntő, mint mindig a tőke helykeresése lehet: épp ezért érdemes leginkább az objektívabb kockázatokra, mintsem az eleinte csak érzelmi hatással járó esem