Ütöttek egyet a tőzsdéken
A tegnapi nap rendkívülinek hathat, ha az elmúlt hónapok töretlen emelkedésére gondolunk. Estek ugyanis a vezető részvényindexek, a DAX például 1 %-ot meghaladó mínuszban zárta a napot. Ilyenre hónapokig nem volt példa. De ha kisebb mértékben is, de csökkenéssel zártak az irányadó amerikai indexek is, ami szintén ritkaságnak számít. Mi történt, és mi lehet a folytatás?
Erősödő járványhelyzet és feszültség
Az egyik ok a már szokásos koronavírussal kapcsolatos aggodalom lehetett. Míg Magyarországon csökkennek az esetszámok, globálisan egyértelműen növekvő tendenciáról beszélhetünk. Igaz ez Európára is, ahol nemhogy a nyitás, de az újabb lezárások vannak napirenden. Ráadásul a súlyosabb megbetegedést okozó és gyorsabb terjedést mutató brit mutáns van már Európa egészében túlsúlyban. Az oltási terv pedig lassan halad, az AstraZeneca és a Johnson&Johnson vakcinája körüli bizonytalanság késleltetheti a nyájimmunitás elérését. Történik ez úgy, hogy a piacokra nézve láthatjuk, hogy a lehető legpozitívabb forgatókönyvet árazták a befektetők a járvány legyőzése kapcsán. Ennek késlekedése okozhatott némi realizálási hullámot.
A nemzetközi feszültség ráadásul egyre csak fokozódik az orosz-ukrán határon történő csapatmozgások szerint. A nyugati hatalmak és ukrán becslések szerint már 100 ezer főnél is több orosz katona várakozhat az ukrán határnál. Emellett egyes hírek szerint páncélosok, sőt, ballisztikus rakéták is vezényelve lettek Moszkva részéről. Egyelőre továbbra is erőfitogtatásnak tartja a szélesebb közönség az orosz akciókat, de egy nyíltabb konfliktusnak a kockázata továbbra is fennáll. A forgatókönyv pedig értelemszerűen esést hozna a tőzsdék számára, ez is közrejátszhatott a tegnapi korrekcióban.
A technikai indikátorok túlfeszülése is okként hozható fel, bár érdemes hozzátennünk, hogy ez a korlátlan monetáris élénkítés korszaka óta egyre kevesebb szerepet játszik. Segítő tényezőként azonban érdemes rá figyelnünk továbbra is, szélsőségesen túlvett vagy túladott állapotok ugyanis hosszabb távon azért jellemzően nem képesek fennmaradni.
Merre tovább?
A következő napok meghatározóak lehetnek a további tőzsdei mozgások tekintetében. Nem azért, mert olyan esemény történne akár a koronavírus, akár az orosz-ukrán feszültség kapcsán, ami eldöntené a kérdést. Sokkal inkább azért, mert az elmúlt több, mint 1 évben minden kis korrekciót szinte azonnal, vagy néhány napon belül visszahúztak, és így újabb emelkedés indult el-már némileg lehűtött technikai indikátorokkal. Kérdés, hogy most is ez történik-e újra, vagy pedig elindul egy nagyobb korrekció. Utóbbi esetben sem óriási zuhanásra érdemes persze első körben számítanunk, de előfordulhat, hogy vége szakad a folyamatos menetelésnek.