2025 július 13

Trump döntése sokkolta Brüsszelt – Veszélyben az EU gazdasága?

Az Egyesült Államok augusztustól 30 százalékos vámot vet ki az EU-ból érkező termékekre. Ursula von der Leyen szerint ez súlyos károkat okozhat a transzatlanti kereskedelemben, és Brüsszel válaszlépéseket fontolgat.

Trump vámtarifái megrengethetik Brüsszelt? Forrás: Unsplash

Trump vámháborút indított az EU ellen és komoly figyelmeztetés érkezett Brüsszelből

Donald Trump újabb gazdasági bombát robbantott és augusztus 1-jétől 30 százalékos vámot vet ki az Európai Unióból és Mexikóból származó termékekre. Az Európai Bizottság elnöke szerint ez súlyosan megbontja a transzatlanti ellátási láncokat, és mindkét oldalon áremelkedést, gazdasági bizonytalanságot okozhat – jelent meg a hír a Reuters oldalán.

Újabb vámintézkedéssel jön a 30 százalékos amerikai büntetővám

Donald Trump amerikai elnök szombaton bejelentette, augusztus 1-jétől 30 százalékos vámot vet ki az EU-ból és Mexikóból érkező egyes importcikkekre. Az intézkedés előzménye, hogy az Egyesült Államok heteken keresztül tárgyalt átfogó kereskedelmi egyezményről az érintett partnerekkel, de az egyeztetések kudarcba fulladtak.

Trump közleményében „egyenlőtlen feltételeket”, „amerikai munkahelyek elvándorlását” és „tisztességtelen európai versenyelőnyt” említett indokként.

Ursula von der Leyen: „Ez veszélyezteti a transzatlanti gazdasági kapcsolatokat

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen élesen reagált a bejelentésre. Sajtóközleményében hangsúlyozta:

„Az amerikai vámok súlyosan megzavarnák az alapvető transzatlanti ellátási láncokat, és hátrányosan érintenék a vállalkozásokat és fogyasztókat mindkét oldalon.”

Von der Leyen emlékeztetett, az EU a világ egyik legnyitottabb és leginkább szabálykövető gazdasági térsége, és mindig a tárgyalásos megoldást részesítette előnyben az Egyesült Államokkal szemben. Ennek ellenére Brüsszel nem marad válasz nélkül:

Minden szükséges lépést meg fogunk tenni az uniós érdekek védelmében – ideértve arányos ellenintézkedések bevezetését is, ha indokolt.”

Miért jelent ez lépés valódi kockázatot?

A bejelentett vámintézkedés várhatóan az acél-, autó- és vegyipari termékeket, valamint egyes élelmiszer-alapanyagokat érinti első körben. Ezek az EU és az USA közötti kereskedelem legfontosabb szektoraiban okozhatnak zavarokat.

Az EU a világ legnagyobb exportőrei közé tartozik, különösen a német, francia és olasz vállalatok révén.
Az amerikai piacon megjelenő vámhatások árnövekedést és logisztikai láncszakadást hozhatnak.
A globális beszállítói hálózatok, különösen az autóiparban, szorosan integráltak a két régió között. Ezt veszélyezteti most az új szabály.

A háttérben Trump újraválasztási kampánya és kereskedelmi protekcionizmus állhat?

A lépés politikai szempontból is erőteljes üzenet. Trump újraválasztási kampányának egyik fő üzenete a „Make America Great Again” gazdaságpolitikájának újraindítása és ennek része a vámokkal való nyomásgyakorlás is.

Ez ugyanakkor ellenlépéseket provokálhat ki, és újabb kereskedelmi háborút robbanthat ki, mint ahogy az történt 2018-ban is, amikor a Trump-kormányzat szintén acél- és alumíniumvámokat vezetett be, válaszul pedig Kína, az EU és Kanada is megtorló intézkedéseket alkalmazott.

Mi jöhet most?

Von der Leyen nyitva hagyta az ajtót a további tárgyalások előtt, és jelezte, az EU kész folytatni az egyeztetéseket augusztus 1-jéig, a határidő lejártáig. Ugyanakkor a Bizottság már vizsgálja a lehetséges ellenintézkedéseket, amelyek célzottan érinthetnék az amerikai exportot, például agrár- vagy technológiai termékekre kivetett válaszvámokkal.

Címlapkép forrása: EU

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.