Titánok harca: NATO és Kína összezörrenése
Mivel a nagy nyugati demokráciák vezetői és szövetségeseik ezen a héten két egymás utáni csúcstalálkozón is találkoznak Európában, a figyelmük egyértelmű. Az Oroszországra gyakorolt nyomás fenntartása prioritást élvez, mivel az Ukrajna elleni támadások ötödik hónapjába lépünk. Azonban egy másik országot is bevontak a reflektorfénybe találkozókon. Kína viszonya az orosz gazdasággal felkeltette a vezetők figyelmét, ennek viszont Peking nem örül.
Kedden a G7-ek csoportja saját közleményében erős jellemzővel szólalt fel Kínával szemben, néhány nappal az infrastrukturális beruházási terv elindítása után, amely a kínai egy övezet egy út kezdeményezés ellen indult. Úgy tűnik a blokk elkezdett szervezkedni Kína ellen is. Az európai vezetők az utóbbi években egyre inkább óvakodtak Kínától, és árgus szemekkel nézték az ország gazdaságának feltörekvését. A feszültség egyre jobban nőtt az elmúlt hónapokban, mivel Peking többször is megtagadta az ukrán-orosz invázió elítélését. Ezen felül Kína elkezdte mélyíteni a kapcsolat Oroszországgal, és gazdasági támogatást nyújtott nekik a háborúban. Nem mellesleg az ország sokat tanulhat az orosz példából Tajvan elleni lehetséges akciója előtt.
A NATO tagjai még mindig nem gondolkodnak egységesen Kínáról. Vannak, akik kevésbé tartják őket veszélyesnek, és főleg az oroszokra akarnak koncentrálni. Az Egyesült Államok, a szövetség legerősebb tagja azonban Kínát tartotta a nemzetközi rend legkomolyabb hosszú távú kihívásának. Kína tehát egyre többször beszédtéma és a mostani találkozó fejleményei is alátámasztják az egyre erősödő aggodalmat.
Kína aggodalmai is egyértelműek
El szeretnék kerülni, hogy a NATO egy kihívásnak állítsa be az országot. „Kína független békepolitikát folytat. Nem avatkozik be más országok belügyeibe vagy export ideológiájába, még kevésbé foglalkozik gazdasági kényszerrel vagy egyoldalú szankciókkal,” jelezte Zhao Lijian minisztériumi szóvivő. Felfoghatatlan számukra a blokk hozzáállása. „Ezen felül felszólítjuk a NATO-t, hogy azonnal hagyja abba a Kínával szembeni hamis és provokatív nyilatkozatok terjesztését,” tette hozzá Zhao Lijian.
Még nem tudni, hogy mit hoz a jövő, de semmiképp sem jelent jót a további feszültségek feltörése. Kína, a maga részéről, úgy tűnik, alábecsülte, hogy az álláspontja milyen mértékben befolyásolhatja az Európával fennálló kapcsolatát, amelyet már amúgy sincs a legjobb állapotban.
Forrás: edition.cnn.com
Címlapkép: Shutterstock